Japon Markalarının Anlamları!

Japon Markalarının Anlamları!

Otomotiv sektörü günden güne değer kazanmakta. Hele ki Japon denilince birçok markanın ismini duymaya aşinayız. Hiç düşündünüz mü “Ya bu markayı biliyorum ama anlamı ne acaba?” diye.

 

Japonlar kültürlerine ve saygılarına çok önem veren köklü bir ülke. Türkleri de çok severler. Hatta Japonya’da Türk askerlerinin bir dönem şehit olduğu bir anıt şehitlikleri bile vardır. Her yıl belli bir dönem şehit Türk askerleri için anma törenleri yaparlar. Hatta şehitliğin bulunduğu yerde ki belediye başkanı şehitliğin hususi kendisi bakım ve temizliğini yapar. İnce davranışlarından dolayı kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz.

 

Gelelim otomotiv sektörüne sık sık duyduğumuz hatta belki de hergün kullandığımız aracımız bir Japon markasıysa bakalım anlamı neymiş..

 

1- Honda

Tasarımının güzelliği ürettiği araçların kalitesi aslında söylenecek çok fazla söz yok. Tek kelimeyle harika! Japonca “Honda” isminin Türkçe karşılığı Çeltik Tarlasıdır.

 

2- Kawasaki

Ağırlıklı olarak motosiklet ve atv üretimi yapan bu markayı özellikle motorseverlerin duymamış olmasına pek ihtimal veremiyoruz. Kalite ve performans açısından motosiklet üreticisi olarak Doğu bölgesinin lideridir kendileri. Kawasaki’nin Türkçe karşılığı ise Nehir Pelerinidir.

 

3- Mazda

Az önce de söylemiştik Japonlar kültürlerine önem veren insanlardır. Mazda markasını özellikle Hızlı ve Öfkeli – Tokyo Drift filminde “Han” karaktarenin kullandığı turuncu arabadan duymuşuzdur. Mazda markasının Türkçe Karşılığı yok ne yazık ki. Çünkü almış olduğu isim özel isim denilebilir. Mazda için Batı kültürünün Zeus’u desek de olabilir sanırım.

 

4- Mitsubishi

Mitsubishi birçok dalga Oscar ödülü alacak çok önemli bir teknoloji şirketi ya da otomotiv şirketi denilebilir. Başta yapmış olduğu taşıtlar aklımıza da gelse de klima konusunda da gayet başarılı bir markadır. Mitsubishi’nin Türkçe karşılığı ise Üç Su Kestanesidir.

 

5- Nissan

Nissan, Mitsubishi,Mazda bu markaların hepsini aslında “Tokyo Drift” filminde görmüştük. Nissan 350Z aracıyla tahtın sahibi olan bir DK vardı filmde. Nissan son dönemde ülkemizde Juke model aracını sevdirerek özellikle birçok kadın şoför için gönüllerde taht kurdu. Nissan’ın Türkçe karşılığı ise Güneş’in Doğurduğu’dur.

6- Subaru

Ralli yarışlarının olmazsa olmazıdır Subaru dört çeker spor otomobillerin zirvesidir belkide. Ancak yakıt konusunda çok ekonomik olduğunu söyleyemediğimiz için Subaru markası çok da fazla tercih edilmiyor aslında. Subaru markasının Türkçe karşılığı ise Birleşin’dir.

7- Suzuki

Otomobil, motosiklet, deniz aracı motorları. Yelpazesi geniş bir marka. Kalitesinden ise kesinlikle şüphe edemeyiz. Suzuki markasının Türkçe karşılığı ise Çan Ağacı’dır.

8- Toyota

“Ya bu şey değilmi. Yılın en çok tutulan ve arıza çıkarma oranı en düşük olan otomobil markası ?”

Daha önce paylaştığımız bir konuydu kendisi “Dünya’nın en az arıza çıkartan otomobilleri” başlığıyla.

Konuyu merak edenler için buraya bırakıyorum.

Toyota Markası tam bir aile aracı olarak gönlümüze taht kurmuştur. Toyota’nın Türkçe karşılığı ise Bereketli Pirinç Tarlası’dır.

 

9- Yamaha

Motosiklet severlerin bir başka tutkusudur kendisi. Özellikle R6 modeliyle spor motosiklet konusunda çok şık bir tasarıma sahiptir ve gönüllerde taht kurmuştur. Yamaha markasının Türkçe karşılığı ise Dağ Yaprağı’dır.

 

 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ