Opel Omega - 20 Yıllık Efsane!

Opel Omega - 20 Yıllık Efsane!

Günümüz serbest piyasasında araba fiyatları altın ve dolar gibi hızla artmakta. Araba sahibi olmak isteyen insanlar ise artan piyasanın durumundan dolayı düşük donanımlı, düşük kaliteli birçok aracı isteyerek veya istemeyerek bütçesel imkanlardan dolayı satın alıyor.

 

Şöyle bir baktığımız zaman Türkiye şartlarına göre araba almaktan ziyade aldığımız arabanın tabir-i caizse “karnını doyurmak” daha meşakkatli bir durum haline geldi.

Daha önce yazmış olduğum bir yazımda araba alırken nelere dikkat etmeliyiz konusundan bahsetmiştim.

Şimdi ise kendi zevklerim doğrultusunda uygun bir bütçe ile alabileceğiniz 20 yıllık efsane olan Opal – Omega’dan bahsedeceğim.

Arabanın detaylı incelemesinden ziyade bizler için sağladığı artı ve eksilerden biraz bahsetmek istiyorum.

Opel – Omega’nın en çok tutulan model aralığını kabaca 1998-2003 modelleri arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Aracın 1.8, 2.0, 2.2, 2.5, 2.6, 3.0 motor hacmine sahip benzinli seçenekleri olmakla birlikte 2.5TD olan dizel bir seçeneği de mevcut.

Benzinli motorlarında 1.8 ve 2.0 dan büyük modelleri V6 motor tipi ile karşımıza çıkmakta.

Şimdi V6 dedik 2.2 ya da 2.5 motor hacmi dedik ama sakın korkmayın.

Benzinli olduğundan dolayı bu araçlara LPG entegre edildiği zaman yakıt konusunda korktuğunuz kadar büyük bir problem yaşamıyorsunuz. smiley

Özellikle uzun süreli yolculuklarda standartın biraz üzerindeki hızlarda yolculuk yaparken gayet ekonomik bir şekilde seyahat ediyorsunuz.

Omega’da bulunduğu döneme ait olan aklınıza gelebilecek hemen hemen her donanımsal özellik entegre edilmiştir. Yani şuyu var buyu var şeklinde tek tek yazmak istemiyorum. Çünkü yaz yaaz bitmez. smiley

Tek tek özellikleri yazmak yerine size birkaç özellik yazacağım ve siz aracın ne kadar donanım zengini bir araç olduğunu anlamış olacaksınız.

Opel omega’nın birçok motor versiyonunda silecek suyu ısıtma özelliği vardır desem sizin için yeterli olur sanırım. smiley

Silecek suyu ısıtma, otomatik şanzıman için spor modu, kar modu, dijital çift yönlü klima, koltuk ısıtma, arka cam için makam perdesi vb. birçok özellik bu aracın standart haliyle birlikte geliyor. smiley

Bu kadar özellik, kaliteli işçilik ve malzeme, güçlü bir motor hepsi bir araya gelince ülkemiz şartlarındaki fiyatı ortalama 50bin TL civarında geziyor.

Peki size sağlayacağı başlıca dezavantajlar neler olabilir.

Öncelikle aracın sıfır yedek parçası ne yazık ki pek bulunmuyor.

Her usta doğru bir işçilik sergileyemiyor ya da anlamıyor.

Birde uzun ve geniş bir aile aracı olduğu için şehir içi trafiklerinde çok da rahat park yeri bulamayabiliyorsunuz. Gerçi dezavantaj mı yoksa avantaj mı bu durumu tartışmak gerekir.

 

Kabaca söyleyebileceklerim bu kadar aracın tanıtımını yapmak için ilerleyen zamanlarda bir video çekmeye çalışacağız. Şimdilik bu kadar ayrıntı verelim ilerleyen zamanlarda detaylı bir anlatım için, şimdilik hoşçakalın.

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ