Trafikte Yapılan Basit Hatalar!

Trafikte Yapılan Basit Hatalar!

Yaya da olsak aracımızla da olsak her zaman hatta belki de her gün mutlaka trafik ile iç içeyiz.

Ancak hem yayaların hem de araçların mutlaka trafik kurallarına uyması gerekir.

Peki trafik kurallarına uymaya çalışırken ya da trafiğin akışını iyileştirmeye çalışırken ne gibi hatalar yapıyoruz.

 

1- Sadece sola veya sadece sağa tek dönüş olan Trafik Işıklarında…

Resimde görülecek olduğu üzere sadece sola dönüş ya da sadece sağa dönüş için yanan trafik lambalarını fark etmemiz gerekiyor. Sadece sağa dönüş için yanacak olan bir trafik lambası yeşil yandığında sadece sağa dönecek olan araçların geçiş yapması gerekiyor.

Sürücülerin yaptıkları en büyük hata ise bu lambaları fark etmemek.

Sürücü sol şerit çok doldu diyerek sağ şeride atlıyor ve kendi gideceği yönün yeşil yanmasını bekliyor, tam o sırada sağa dönüş için yeşil yanıyor ve arkada sağa dönüş için bekleyen sürücüler korna çalmaya başlıyor. Öndeki sürücü onlara yol açmak için aracını ilerletip sola kırmaya çalışıyor ve bu yüzden karşı taraftan gelen araçlar ile kaza meydana gelebiliyor.

 

2- Cadde üzerinde park yeri derdine düşüp trafik akışını yavaşlatmak…

Hız sınırı 50-70km/s olan işlek bir cadde üzerinde bazen yol kenarlarında aracınızı park edip cadde üzerindeki işinizi halletmeniz gerekebiliyor. Ancak park etmek derken gözünüze kestirip durup yavaş yavaş park etmeniz söz konusu değil. Arkanızdan hızlı bir şekilde işleyen trafiği göz önüne alarak park hareketimizi hızlı yapmamız gerekiyor, ya da "benim aracım bu boşluğa sığar mı ?" diye düşündüğümüz vakitte anlık cevap vermemiz gerekiyor. Aksi takdirde arkadan gelen sürücü aniden duramayıp size çarpabilir ve maddi ya da manevi zararlara yol açabilir.

3- Şeritleri Ortalamamak…

Otomobiller, minibüsler, ticari araçlar, motosikletler hepsi aynı şeritleri ve aynı yolu kullanmaktalar.

Sürücülerin şeritleri ortalamaması demek kenardan anayola dahil olabilecek olan araçlara ayrılan mesafenin daralmasına sebep olabilir. Bu durum sonucunda ise kazalar meydana gelebilir.

Sol şeritte seyir halinde olan bir sürücü şeridin sağ kısmına yakın, sağdaki şerit çizgilerinin üzerinde ya da orta şeridin kenarından ilerlediği takdirde otomatik olarak diğer araçların sağ tarafa doğru yanaşmasına sebep olacaktır.

Ayrıca motosiklet sürücüleri içinde bu durum oldukça önem arz etmektedir.

Tıkalı bir trafikte şeritleri ortaladığımız zaman iki aracın arası motosikletlerin geçebilmesi için yeterli olacaktır.

 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ