Leziz İtalyan “Pizza”sının Tarihi ve Lahmacun ile Olmayan İlişkisi!

Leziz İtalyan “Pizza”sının Tarihi ve Lahmacun ile Olmayan İlişkisi!

Evlerimizde yapmaya çalıştığımız ve dışarıya çıktığımızda her fırsat buluşumuzda yemeye çalıştığımız pizzanın tarihini biliyor muydunuz? Aslında lahmacundan esinlenilmeyen, tarihi ta milattan öncelere dayanan pizzanın tarihini inceleyelim:

Günümüzden 3.000 Yıl Önceye Gidiyoruz.

İtalya’nın güney batısında yer alan Sardinia adasında, arkeologlar 3.000 yıl önceden kalma ekmek/hamur kalıntıları bulmalarıyla bu hikayeye başlıyoruz. 

Daha sonrasında, Antik Yunanistan da ise adını “plakous” koydukları sarımsaklı, baharatlı düz bir ekmek çeşidine dair kaynaklara erişildi. 

 

 

MÖ 3. yy Marcus Porcius Cato (Cato the Elder)

Marcus Porcius Cato Romalı bir devlet adamıydı ve kaynaklarında anlattığına göre döneminde “taşın üzerinde pişirilen zeytinyağlı bir hamur” çeşidi sözkonusuydu. Her ne kadar bu ekmek ve hamur anlatımları günümüzdekinden çok uzak olsa da asıl iş ve lezzet burada başlıyor!

MÖ 1. yy Şair Virgil

Şair Virgil ise kaynaklarında, ekmeğin tabağa benzer bir biçimde kullanıldığını, bu sayede de üstünde kesilen şeyle birlikte nihayetinde yenilebildiğinden bahsediyor! Yani artık yavaş yavaş ekmeğin üzerine bir şeyler koyuyoruz!

Bu kronolojik sıralamaları yaparken bir yandan “pizza” kelimesinin gelişmesine de değinmek gerekiyor çünkü tarifle birlikte dil de evriliyor!

Pizza Kelimesinin Tarihi ve Manası!

“Pizza” Latin kelime pinso-pinsãre’ye dayandığını düşünülüyor çünkü bu kelime vurmak veya düzleştirmek manalarına geliyor.

Antik Yunan dilinde ise kepek ekmeği ya da okunma şekliyle “pitta” kelimesiyle karşımıza çıkıyor! Ancak asıl “pizza” kelimesi MS 997 yılında İtalyanın Gate şehrinde bulunan kaynaklarda karşımıza çıktı. 

16. yüzyıldan önceki pizza: Mastunicola!

 

Hamur üzerinde leziz kaşkaval peyniri! Farkındaysanız hala daha domates sosu yok çünkü domates henüz İtalya’ya domates ulaşmadı!

Biraz da Napoli Pizzası,

Pizza, 17. yüzyılda Napoliyi yöneten Fransız Burbon ailesinin favorilerindendi.

Bir süre sonra sarayın yakınında yetiştirilen buffalolardan elde edilen mozerella peynirini halk pizzalarında kullanmaya başladı, ardından fakirden zengine herkes tarafından beğenildi.

 

Peki ya Margarita?

1889 yılında Raffaele Esposito adlı bir pizzacı Kraliçe Margarita Savoy’un ziyaretinde ona İtalyan bayrağının renklerinden oluşan bir pizza yapmak isteğiyle Margarita pizzayı oluşturmuş! 

 

Ve günümüze en yakın hatta günümüzde de hala yenilen pizza bu şekilde doğmuş oluyor! Sizlerin en sevdiği çeşit nelerdir veyahut gerçek bir İtalyan pizzası yediniz mi daha önce paylaşmayı unutmayın! 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ