İphone Saklama Alanı Sorununun Çözümü!

İphone Saklama Alanı Sorununun Çözümü!

Günümüzdeki birçok İphone kullanıcısı bu bildirim ile korkuya kapılıyor.

Birkaç adım uygulayarak bu korkunuzdan kurtulmanız artık çok kolay. İphone saklama alanını dolduran esas etken “Fotoğraflar”dır. Fotoğraflarımızı bir hatıra olarak saklamak zamanı gelince açıp bakmak baktıkça da o günlere geri dönüp aynı duyguları hissetmek istiyoruz. Ancak sırf saklama alanı çabuk doluyor diye iphone kullanmak istemeyen kullanıcılar gördüğümüzü de söyleyebiliriz. Cihazın kendi belleğinde veri depolamak ise başlı başına bir risktir. Cihazınız bozulabilir, düşüp kırılabilir, suya düşebilir… vb. sebeplerden dolayı bir bulut sunucu kullanmak verileriniz için çok daha sağlıklı olacaktır.

Peki çözüm yolu ya da yolları nedir ?

Bu konuyla ilgili ücretli saklama alanı ve ücretsiz saklama alanı şeklinde size sunabileceğimiz iki çözüm seçeneği bulunmakta.

İlk olarak ücretli yolu seçelim.

Kullanmakta olduğunuz cihazınızda icloud’u kullanarak verilerinizi saklayabilirsiniz. İcloud kullanıcılarına ücretsiz olarak 5GB’lık bir kullanım alanı sunmakta olup. Depolama alanınızı arttırmak için uygulamakta olduğu fiyat politikası da şu şekilde:

 • 50GB için 6,49 TL/Ay
 • 200GB için 19,99TL/Ay
 • 2TB için 64,99TL/Ay

İcloud Apple’ın sunduğu gerçek anlamda kullanışlı ve güzel bir uygulama. Ancak birçok özelliğini tam anlamıyla istediğimiz şekilde kullanabilmemiz için kesenin ağzını biraz açmamız gerekiyor. Yorumlamak gerekirse eğer bir kullanıcı olarak beğenilmeyen tarafı yüklemiş/yedeklemiş olduğunuz fotoğraflarınızı toplu olarak indiremiyor olmanız. Yoğun bir fotoğraf arşivine sahip olan bir kullanıcının örneğin 50GB’lık alanı dolduktan sonra deposundaki belli başlı bir grup fotoğrafını bilgisayar belleğine almak istediğini düşünürseniz eğer, gerçekten çok uğraştırıcı bir durum söz konusu olacaktır.

 

İkinci seçeneğimiz olan ücretsiz yolu seçelim.

İphone kullanmaya yeni başlayanlar için söylüyorum özellikle. İlk yapmanız gereken şu;

İCLOUD’U DEVRE DIŞI BIRAKIN!

İcloud yedeklemesi kullanmak size sadece 5GB'lık bir alana kadar ücretsiz olacaktır.

Bu durumda sığınmamız gereken taraf tabii ki de Google Amca oluyor. smiley

Appstore’a girip veri depolamak istiyorsanız Google Drive sadece fotoğraf depolamak istiyorsanız eğer Google Fotoğrafları ücretsiz olarak cihazınıza indiriyorsunuz. Cihazınıza indirdikten sonra mail adresiniz ile giriş yapıyorsunuz. Daha sonrasında kişisel ayarlarınıza fotoğraf yedeklerinizi Google sunucusunda yedekleyebiliyorsunuz.

Google kullanıcılarına ücretsiz olarak 15GB’lık bir depolama alanı sunuyor. Bu alan size fotoğraflarınızı yedekleyebilmeniz için oldukça yeterli olacaktır.

Eğer alanınız dolduysa Google Drive alanınızı daha da genişletmek istiyorsanız Google’ın sunmuş olduğu fiyat politikası ise şu şekilde;

 • 100GB için 5,79TL/Ay
 • 200GB için 11,59TL/Ay
 • 2TB için 28,99TL/Ay
 • 10TB için 289,99TL/Ay
 • 20TB için 579,99TL/Ay
 • 30TB için 869,99TL/Ay

Google aylık olarak kiraladığınız depolama alanlarınızdan faydalanılması açısından sizlere aile paylaşım imkanı da sunuyor.

Apple saklama alanı sorunu da bu şekilde çözülmüş oluyor. Sorusu olan varsa yorumlar kısmından sorularını sorabilirler.

 

4 YORUMLAR

  Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ