Neden Cihazlarımıza Güncelleme Yapmalıyız ?

Neden Cihazlarımıza Güncelleme Yapmalıyız ?

Güncelleme dediğimiz zaman kelime anlamı olarak baktığımızda aslında korkmamız gereken bir durum olmadığını anlamamız gerekiyor. Ancak yeni nesil bazı kullanıcıların güncelleme yapmaktan çekindiklerini, güncelleme yaptıktan sonra kullandıkları cihazların eskisi gibi olmayacağını düşündüklerini görüyoruz.

Yaşadığımız dönemin vazgeçilmezi olan akıllı telefonlarımız, bilgisayarlarımız, tabletlerimizin hepsi çalışmaya başlamak istediğimiz eylemi gerçekleştirebilmek için bir yazılım kullanmaktadır. Kullanmış olduğumuz Android, İOS, Windows gibi işletim sistemleri de; cihazlarımızda kullandığımız uygulamalarımız da hepsi çalışabilmek için bir yazılım dili ile uyarlanıp birleştirilip bizlere ulaşan yazılımlardır.

Uygulama ya da işletim sistemi dediğimiz yazılımlar bizlerin hayatınız kolaylaştırmak, aradığımız şeyleri daha kolay bulabilmek amacıyla oluşturulan projeler bütünüdür diyebiliriz.

Bir uygulama ya da yazılım oluşturulmadan önce, hedef kitlenin ihtiyaçlarına, taleplerine ve sürekliliğine bakılır. Daha sonra bu ihtiyaç, talep ve süreklilik durumuna göre uygulama ya da yazılımın oluşturulma sürecine başlanır. Bu süreç fazlasıyla zor olmakla birlikte bir o kadar da disiplinli sıkı bir çalışma gerektirir.

Uygulama ya da işletim sistemi oluşturulduktan sonra gerekli bir takım çalışma testleri yapılıp hedef kitlenin kullanımına açılır. Kullanıma açılan uygulama ya da yazılım için çalışan bir geliştirme ekibi tarafından sürekli olarak kontroller sağlanır. Kullanıcılar bu uygulama ya da yazılımları kendi ihtiyaçları doğrultusunda aktif olarak kullanmaya başlarlar. Sonrasında oluşan hatalar ya da eksikler için yazılımı oluşturan firma ya da şahıslara bildirimlerde bulunulur.

Güncelleştirme dediğimiz konu işte burada devreye girer. Güncelleştirme temel olarak bir uygulamanın hatalarını minimuma indirgeyip kullanıcıların daha memnun kalması açısından yazılımın hatalarını düzelttikleri sürümlerin cihaza yüklenmesidir.

Örneğin; Bir sohbet uygulamasında cihaz internet bağlantısı sağladığı halde bazı dönemlerde gönderdiğimiz mesaj internet bağlantısı hatasından dolayı karşı tarafa iletilemiyorsa bu yazılımsal bir sorundur. Yazılımı oluşturan kişiler bu sorunun kaynağını bulup sorunu çözüp size yeni yazılım kodlarını güncelleştirme dediğimiz dosyaları indirip kurmanızı sağlayarak çözümlerler.

Bazı durumlarda kullanıcılar “uygulama cihazımın bataryasını çabuk bitiriyor” şeklinde bazı yorumlar yapmaktadırlar. Bahsettiğiniz bu sorun ile ilgili bir çalışma yapılmışsa eğer siz güncelleştirmelerinizi yapmadığınız takdirde kullandığınız uygulama sizin bataryanızın ömrünü bitirmeye devam edecektir.

Güncelleştirmelerin hepsi sorun kaynaklı değildir. Bazen güncelleştirmeler tasarımlar bir takım yenilikler içinde gerekebilir. Uygulamanın bir bölümünde tıkladığımız bir butonun yerinin değişmesi ya da arka plan renklerinin gözümüzü daha az yorması ile ilgili bir takım çalışmaların yapılıp bize sunulması da güncelleştirmelerin içinde gelebilir.

Sonuç olarak yazılımlarınızı güncelleştirmekten korkmayın. Güncelleme yapmanız sizin kullanımınızı kolaylaştırmak adına size faydalı olacaktır.

2 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ