Neden "John Mayer" Dinlemeliyim!

Neden "John Mayer" Dinlemeliyim!

John Mayer, Amerika’nın eski kötü çocuğu, kimisine göre tanrının ellerinin, sahibi kimisine göre ise Jimi Hendrix’in çakması. Gitar virtüözü ve başarılı bir vokalist, ayrıca da 7 Grammy ödüllü bir şarkı yazarı.

 

Bizim ülkede neden ünlü olmadığı hakkında arkadaşım ile münakaşa içine girip duruyordum, daha sonra anladım ki bu ülkede John Mayer değil de blues dinleyecek adam çok az. Belki de var ama daha ne olduğunun farkında değil, sonuçta okullarda tek uğraştığımız ve bir türlü onu da beceremediğimiz şey matematik. Ciddi ciddi soruyorum, ilkokulda bir müzik dersinde niye matematik işlersin ki? Bu çocuklar sanatla ruhunu doyuramadan büyük ortamlara atılmaya çalışıyor, e sonra da diyoruz ki bu Türk milleti de amma sinirli(!) , ne bekliyordun acaba?

 

John Mayer, zamanında yaptığı birkaç ırkçılık içeren yorumu ile de ün hayatındaki yolundan hızlıca u dönüşü yapmaya başlamıştı. Ünden kastım da medyanın gözü önünde bulunmak, yani müziğini delicesine dinleyen hala var tabi ama, nerde o eski John Mayer’lar?. Bir de Taylor Swift olayı bulunuyor dosyada, bunu her ne kadar mühim görmesem de, Swift Amerika’nın meleği olunca işler zorlaşıyor elbette.

 

İşin “Neden John Mayer dinlemeliyim?kısmına geliyorum şimdi. Biliyorum hoş olan şeyler demedi, fakat birçoğumuzun farkında olduğunu biliyor olarak söylüyorum bunu; medyaya yansıtılan melek gibi insanların hepsi de melek değil lakin bizler bunu bilemiyoruz öyle değil mi?. Ha bir de şöyle bir durum var; Kanye West gibi yaptığı her pisliğe karşı (ki tam olarak ırkçılık da denmez yorumlama yapıyoruz.) adı neredeyse lekelenmeden ve tüm dünyanın desteğini alarak yoluna devam etmiyor.

Neredeyse her şarkısını kendi yazıp bestelemiş ve sadece üzerinde kendi çalıştığı albümden Yılın En İyi Pop Vokal Albümü Grammy’sini almak da kolay değil. Sen git Continuum gibi her şarkısı kusursuz olan bir albüm yap, ama bilinme, olacak iş mi bu?

Daha ilk albümünü çıkardığı zamanlarda bile BB. King gibi bir blues efsanesi ile çalışmış olan sevgili John Mayer, yeni bir albüm de çıkarıyor bu arada, takipte kalırsanız IQ seviyeniz yükselebilir söyleyeyim dedim.

 

Yazımın sonlarında dinlemeniz gereken birkaç Mayer şarkısından bahsetmem gerekiyor;

  • Slow Dancing in a Burning Room: Continuum’da ki belki de en kara şarkı olabilir ve insan daha şarkı başlarken bile kendini koltuktan atma eyleminde bulunuyor.
  • Daughters: Heavier Things albümünde bulunan, kuşkusuz albümün en iyi şarkısı, 2 tane Grammy kazanmış bu şarkı John Mayer’in ınanılmaz bir söz yazarı olduğunun kanıtlarından biri olabilir.
  • New Light: Yayınlanan en son şarkı olmasına rağmen Spotify’ın günlük hitlerinde sürekli karşılaştığımız bu şarkı, Mayer’ın eski tarzı ile pek örtüşmese bile 80’leri andıran bir dans şarkısı.
  • Edge of Desire: Sadece bu şarkıyı dinleyerek sarhoş olma ihtimaliniz çok yüksek, dinlerken yanınızda alkol bulundurmayın.

Tanrı seni ve gitarını korusun John Mayer.

 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ