Rock Müziğin Babası Aslında Bir Kadın!

Rock Müziğin Babası Aslında Bir Kadın!

Rosetta Tharpe, muhtemelen birçok insanın daha önce adını duymadığı diğer bir kahraman kadın, bir ilham kaynağı. Kendisi 20 Mart 1915’de, Elvis’den yirmi ve Chuck Berry’den de yaklaşık on yıl önce doğmuş ve herkesin bildiğinin aksine Rock and Roll sesini icat eden ilk şahsiyet.

Bir kadının gitar çalmasının normal olmadığı dönemlerde kendini göstermiş olan Sister Rosetta Thrape meşhur Elvis Presley’in örnek aldığı insanlardan biriydi. Hatta bunu biyografi filmi üzerine çalışan Gayle Wald da onaylıyor.

Rosetta Thrape , şu ünlü ve klişe her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır lafının naçizane örneği olsa gerek çünkü`, kendisi Elvis Presley’in en büyük ilham kaynağı halindeydi, hatta Elvis Presley’in sahne grubunda bulunan Gordon Stroker şöyle diyor “ Gitarı harikulade çalıyordu. İşte Elvis’i etkileyen buydu.” Daha sonra Gordon Stroker sözlerine şu şekilde devam ediyor; “ Elvis, Sister Rosetta Tharpe’nin sesini de beğenmişti ama onu asıl etkileyen şey kesinlikle gitarı çalmasıydı çünkü gitarla çıkardığı sesler daha önce duyulandan çok daha farklıydı.”

Rosetta Thrape döneminin en ünlü insanı olamadı malum, kendisi bir kadın. Ancak o yıllarda yaşayan bir kadın dahi de olsa, müziğin sesini değiştirecek kadar eşsizdi. Aynı zamanda bu dediklerimi Gordon Stroker’ın sözlerinden de anlayabilirsiniz, çünkü Elvis Presley’in onun gitarı farklı çalışından etkilendiğini dile getiriyor.

Bu yazıdan sonra Elvis’e ve Chuck Berry’e olan hayranlığım ve onların ne kadar yaratıcı insanlar olduğuna dair olan görüşlerim bir hayli değişecek gibi duruyor çünkü görünen o ki; Rock and Roll tarihinin tanrıları değil sadece bir tanrıçası var.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ