İspanya’da İnşaatı Yıllar Süren Kilise!

İspanya’da İnşaatı Yıllar Süren Kilise!

Kutsal Aile anlamına gelen La Sagrada Familia kilisesi İspanya’nın Barcelona şehrinde bulunan, İspanya’ya gidip de görmeden gelmemeniz gereken muazzam bir başyapıt.

 

Peki neden yıllardır inşaat aşamasında ?

 

 

1883 yılında dönemin önemli mimarlarından Antoni Gaudi’nin devraldığı bir yapı.

Antoni Gaudi bitişini görecek kadar yaşayamadı tabiki ve 1926 yılında tramvayın altında kalarak yaşamını yitirdi.

Peki bu kilisenin nasıl bir hikayesi var ?

 

Mimarlık yaptığı dönemde kendisini bu projeye adamış olan Antoni Gaudi’nin eseri şuanda büyük bir mimarlık ekibinin çalışmaları sonucunda tamamlanmayı bekliyor.

1882 yılında yapının ilk mimarı Francisco de Paula del Villar kilise destekçileri ile yaşadığı anlaşmazlıklardan dolayı projeyi Antoni Gaudi devralıyor.

 

Devraldığı dönemlerden uzunca bir zaman sonra Antoni Gaudi’ye neden hala bitmediği hakkında sorular geliyor. Verdiği cevap ise “patronum aceleci değil” şeklinde oluyor. İnşaatı başladığı sıralarda etrafının oldukça boş bir arazi olup hayvanları otladığı bir yerdeyken, şuan da şehrin göbeğinde duruyor.

Şuan dönemlerde 135 yıllık bir eser olması “Millet gökdelen dikiyor 2 ayda nasıl bitmez bir kilise” gibi cümlelere yol açsa da uzun süre zaarfında bir takım kesinti aksaklık ve beklemelere imkan sağlamış bulunuyor.

Buna etken olarak 1926 yılında yaşamını yitiren Antoni Gaudi’nin ölümünden sonra kilisenin fon bulamaması ve o dönemde ki iç savaş inşaatı bekleme durumuna getiriyor.

Peşinden de II. Dünya Savaşı’nın çıkmasıyla süreç daha da uzuyor tabi.

 

Yaşanan bu olaylar üzerine kilise bir takım zararlar görüyor elbet. Hepsi bir yana o kadar uzun süredir ayakta duran kilise inşaatı tamamlanmadan restore edilen ilk ve tek mimari yapı oluyor.

 

 

Antoni Gaudi’nin çizimlerinin kaybolması sonucunda inceleme yapılıp tahminler doğrultusunda benzer çizimlerle tamamlanma sürecine başlanmış bulunuyor.

 

Antoni Gaudi kiliseyi üç farklı cephe olarak tasarlamış ve ilk yapımı başlayan bölüm Nativity Facade idi.

Bizzat kendisinin kontrol ettiği bu kısım 1894-1930 yıllarında tamamlandı. İsa’nın doğumuna dair birçok noktayı bu cephede kullandı.

 

Diğer bir cephe ise Passion Facade cephesi: Diğer cepheye göre biraz daha soft bir tasarım kullanan Antoni Gaudi. İsa’nın çarmıha gerilişindeki acısını düşünerek yapılan bu cephe 1954 yılında ele alındı.

1976-1987 yıllarında ise bir grup heykeltraş bu kısımdaki kuleleri tamamlamak için işe koyuldu.

 

 

Glory Facade: En görkemli olan kısım!

İnşaatı 2002 yılında başladı. İsa’nın kutsal azizliğine ve insanlığın Tanrı’ya yükselmesine atıfta bulunan bir cephe.

Kalan kısımların ise hala daha detayları ve tabiki inşaatı devam ediyor. Günümüz imkanlarından faydalanılsa bile özenli bir çalışma gerektiren titiz bir işçiliğin olması gereken bir yapı. Çalışmalarını sürdüren mimarlar kilise inşaatının 2026 yılında biteceğini düşünüyor.

 

Peki bittikten sonra da aynı ilgiyi görecek mi ?

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ