“The Ocean Cleanup” Şirketi Pasifik Okyanusundaki Plastikleri Toplamaya Başladı!

“The Ocean Cleanup” Şirketi Pasifik Okyanusundaki Plastikleri Toplamaya Başladı!

 

 

Okyanusların dibinde en az 14 milyon ton plastik atık olduğunu biliyor muydunuz? Bu atıkların büyük bir kısmı da Pasifik Okyanusunun hiddetli sularında geziniyor ve her ne kadar geç başlanmış bir serüven olsa da nihayet okyanusların temizlenmesiyle ilgili adımlar atılmaya başlandı.

Geçtiğimiz gün adı “The Ocean Cleanup” olan bir şirket ( Türkçesi “Okyanus Temizleme” gibi manalara geliyor) Kanada’nın British Colombia eyaletindeki Victoria limanından Pasifik Okyanusuna gemilerini yolladı!

“The Ocean Clenaup” Kimdir/Nedir?

Kurucusu ve şuanki CEO’su 27 yaşındaki Hollanda’lı Boyan Slat olan kar amacı gütmeyen, gayesi okyanuslardaki plastik atıkları temizlemek olan çevreci bir şirket. 

 

Gemilerin özellikle Pasifik Okyanusuna gönderilmesinin büyük bir sebebi var. Hawaii adası ve ABD arasında, akıntılar sonucunda biriken dehşet büyüklükte ( ABD’nin Teksas eyaleti kadar olduğu yorumlanıyor yani Türkiye’nin yüz ölçümünden biraz daha az diyebiliriz!!) ) bir çöp yaması bulunuyor ve başlangıç için en akıllıca yapılacak işlerden biri bu yamayı yok etmek!

Gönderilen iki büyük gemi; geliştirilmiş teknolojiler ve detaylı mühendislik çalışmalarıyla oluşturulmuş halat vari büyük bir ağ sayesinde çöp yamasındaki plastikleri çekiyor. Ortası delik olan ve toplanan plastiğin içine sıkıştırıldığı ağ sayesinde de balıklar zarar görmüyor. 

 

Peki Şirket Başka Çalışmalarda Yapıyor Mu?

Boyan Slat ve ekibinin yaptığı araştırmalar sonucunda farkına varılan bir husus var. Plastiğin ağırlıklı olarak geldiği bir kaynak var: Nehirler. Boyan Slat’ın açıklamalarına göre nehirler adeta toplar damar görevi görüyor ve şehirlerden, kasabalardan ve fabrikalardan aldıklarını okyanuslara taşıyor. Bu nedenle de “The Ocean Cleanup” sorunu kökten çözmek için nehirleri de temizlemeye çalışıyor!

 

Şu ana kadar 235,505 kg plastik temizleyebilen “The Ocean Cleanup” çalışmalara devam edileceğini, yamanın tam anlamıyla temizlenmesi için geçtiğimiz gün yaptıkları işlemi 3.000 defa tekrarlamaları gerektiğini de açıkladı!

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ