Matbaa Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Çalışır ?

Matbaa Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Çalışır ?

Sanayinin en büyük icatlarından biri olan matbaa nedir ne işe yarar ?

Matbaa yüz yıllardır kullanılan bir üretim türüdür. Matbaa ilk uygulanmaya başlandığı zamanlarda Çin de kullanılmaya başlanmıştır. Ağaçtan oyma kalıplar hazırlanıp mürekkep yöntemiyle elle baskı yapılmaktaydı. Uzun yıllar Çin halkı bu uygulamayı kullandıktan sonra Uygurların ağaç oyma kalıntılarını bulup geliştirmesiyle Avrupa’da kullanılmaya başlanmıştır.

Sanayileşmenin de etkisiyle kalıplar alüminyum ve demirden oluşturulmuş ve ilk matbaa makinesi haline getirilmiştir.

Eski tip tek renk baskı yapan matbaa makinelerinin çalışma şekli kabaca şöyledir;

Tamburlardan birisine kalıp bağlanır ve hazırlanan boya hazneye dökülür. Dökülen boya dönen silidirler yoluyla taşınıp karıştırılır ve tambura gider. O sırada baskıya verilecek olan kağıt  tek tek vakum yöntemiyle alınır ve bıçaklarla tutulur bıçaklar kağıdı tambura gönderir ve kağıt basılır sonrasında ise basılı olan kağıt hazır hale gelir.

Matbaa makineleşmeden evvel insanlar tamburda uygulanan mantığı kalıplar dökerek yapıyordu ancak her kalıp için ciddi bir vakit ayırmaları gerekiyordu.

Günümüzdeki serigrafi baskı çeşitlerinden bazıları hala daha bu mantıkta ilerliyor. Ancak seri üretim yapmak için makineleşmenin kaçınılmaz olduğunu göz önüne almak lazım.

Günümüzdeki Matbaa sistemleri ise çok daha farklı işlemekte;

Eski makineler çok kullanışlı ancak tek renk baskı yapabilecek potansiyeldeydiler,

Her kalıp için ayrı boya her renk için ayrı bir kalıp hazırlanması gerektiği için çok renkli işlerde baskı süreci de uzuyordu çünkü aynı kağıda birden çok kez farklı boyalarla baskı yapılması gerekiyor.

Bu yüzden makinelerin güncelleştirilmeye ihtiyacı oldu ve renkli baskı makineleri üretildi. Renkli baskı makineleri kağıdı içerisine aldıktan sonra 4 ana renk haznelere yüklenir ve makinenin beyni renkleri baskı yapılacak işe göre karıştırarak her bölgeye doğru renk püskürterek baskı yapar.

Bu yüzden dijital çağı doğru kullanmamız ve çağa ayak uydurmamız gerekiyor ki 1000 adet baskı işini farklı renklerden dolayı 7000 kez basmak zorunda kalmayalım..

Bu konuda İzmir Bornova’da bulunan yeni nesil matbaa hizmeti veren bornovamatbaa.online sitesini ziyaret edip hızlı çözümler ve etkili tasarımlara ulaşabilirsiniz.

Kaynak: http://www.bornovamatbaa.online

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ