Samsung'un İkinci El Piyasası Neden Düşüyor!

Samsung'un İkinci El Piyasası Neden Düşüyor!

Türkiye'de ki birçok insanın aklındaki soru " Samsung'un ikinci el piyasası neden hemen düşüyor ?"

Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki bizim ülkemiz kadar yenilikleri yakından takip edip en son teknolojiyi kullanmak isteyen, ne pahasına olursa olsun onu almak isteyen ve en önemlisi hava atmaya bayılan bir ülke daha yok!

Ülkemiz piyasasında satılan ürünün değerini ve marka değerini birbirine ayırabilen pek kimseler kalmadı ne yazık ki.

Bundan mütevellit ayrım yapmadan aynı donanım ve özellikteki iki üründen %90 oranında marka olanı tercih ediliyor. Peki

Samsung'un ikinci el piyasası bundan nasıl etkileniyor ?

Genel olarak bizde şöyle bir algı oluşuyor. "Eğer Samsung alırsan iki sene sonra yenilemek durumunda kalırsın."

 Bunun nedenini sadece kendimize yükleyemeyiz tabiki; bu pastadaki payın büyük bir kısmı da Samsung a ait diyebiliriz. Son dönemlerde pek yapmasa bile Samsung günümüz standartlarına gelene dek yılda 2-3 yeni telefon modelini piyasa sürdüğü dönemler oldu. Telefonu beğenen yada bütçesine uygun olan herkes çıkan telefon tercihlerini o zamanki duruma göre yaptı. Objektif bir açıdan baktığımız zaman aslında Samsung biz tüketicileri baz alarak bir pazarlama hareketinde bulundu. Samsung marka çıkan yeni cihazları insanlar bütçelerine, kullanım şekillerine ve özelliklerine göre seçip alma şansı buldu. 

Pekii bu piyasayı nasıl etkiledi ?

Sen ben yada çevremizdeki eş dost akrabalarımızdan bahsetmiyorum tabiki. Tüm ülkede Samsung ve akıllı telefon herkesin eline ulaşmaya başladı. Tabiki ilk akıllı telefonlar günümüz teknoloji standartlarında olmadığı için; akıllı telefondan beklenen nitelik ve özellikler gün geçtikçe teknolojinin de gelişmesiyle birlikte arz-talep olarak yelpazeyi genişletti. Örnek olarak;

3G li telefonlar çıktı. Eski tip Samsung kullanıcısı dedi ki "Ya bende görüntülü konuşmak istiyorum."

Peki yeni teknolojiyi edinmek için ne yaptı bu kişi ?

Daha önceden (Rakamlar örnek olarak verilmiştir.) 600 TL ye sıfırını almış olduğu 3G özelliği olmayan telefonunu 3G olan bir cihazla kıyasladı. Yeni teknolojik özellikler çok cazip gelmeye başladı. 3G özelliğe sahip olan diğer telefonun değeri ise 900 TL dersek eğer. Elinde biriktirmiş olduğu 300TL var. Eski telefonun değeri 400 TL edebilecekken 250 TL'ye 3G özelliği olan telefonu hemen alabilmek için sattı. Elinde 550 TL parası olan bu kişi kalan 450TL için borca giriyor ve 3G özelliğe sahip olan akıllı telefonu satın alıyor.

Bu basit bir örnek bunu yapanda vardır yapmayan da vardır elbet ama ülkemizdeki genel algıdan bahsediyorum.

Peki bu böyle bitiyor mu ? Tabiki hayır...

Bunu göre arkadaşları da aynısını yapıyor onun arkadaşları da derken derken... hooop piyasa 400 TL olabilecekken 250 TL'ye düşüveriyor. smiley

Tabi bununla da bitmiyor. Ne kadar yeni özellik çıkarsa insanlar sürekli aynı döngüyü devam ettiyor ve Samsung ikinci el piyasası yerle bir oldu!

 

Yeni teknoloji ve değişen satış/üretim politikasıyla bunun biraz önüne geçilmiş olsa da ülkemizdeki algı ne yazık ki değişmiyor.

Sizler için söyleyebileceğim varsayım:

"Cebinizdeki para çok olabilir yada paraya değer vermiyor olabilirsiniz. Ancak teknolojiyle yarışmak istiyorsanız. Önce takip etmeli sonra da iyi bir araştırma yapmalısınız. Ne istediğinizi bilmeli istediğiniz şeyi nasıl kullanacığınızı kestirmelisiniz."

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ