Ölmeden Önce Yemeniz Gereken 5 Tatlı!

Ölmeden Önce Yemeniz Gereken 5 Tatlı!

Aramızda tatlı sevmeyen, farklı tatlıları denemek istemeyen çok az kişi vardır diye tahmin ediyorum. Yeni lezzetleri merak edenler içim “ Ölmeden Önce Yemeniz Gereken 5 Tatlı”yı derledik!

1- Brigadeiros

1940 Brezilya başkan seçimlerinde aday olan Eduardo Gomes’in ilham kaynağı olduğu bu Brezilya tatlısı çikolata bağımlılarının bayılacağı bir lezzet! Adını Gomes’in askerlik rütbesi olan “brigadier” yani tuğgeneral kelimesinden almış.

2- Mochi

Mochi aslında mochigome adlı malzemeden yapılmış bir pirinç keki. Çok zor ve ilginç bir yapım aşaması olan tatlının kısaca nasıl yapıldığını izlemek için:

3- Kürtőskalács

1241 yılında Transilvanyalı kadınlar tarafından Mongol istilası sırasıda oluşturulmuş bir tatlı.

4- Stroopwafel

Hollanda’nın Gouda şehrinde ilk defa üretilmeye başlanmış bu tatlı ilk yapıldığında artmış ekmekleri karıştırıp arasına kalın bir tabaka karamel koyarak tatlı haline getirilmiş. Şu anda ise incecik ve sıcacık bir waffle halinde.

5- Gulab Jamun

Şimdi size harika bir haberim var, bu tatlıyı çok merak ediyorsanız muadili olacak şekilde bir Kemalpaşa tatlısı yiyebilirsiniz! Zaten yemek tarihçilerinin dediğine göre Orta Asya kültüründen ve Arap kültüründen Hindistan’a ulaşan bir tatlıymış!

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ