Kardiyo mu Ağırlık mı? Hangisi Daha Çok Zayıflatır?

Kardiyo mu Ağırlık mı? Hangisi Daha Çok Zayıflatır?

Özellikle kilo verme serüveni içerisinde olanların ve ne kadar kuvvetsizim şu halime bak biraz güçlenmem lazım deyip spora başlayanlar veyahut sporu sadece sevdiği için, terapi olarak gördüğü için yapanların kendine elbet sorduğu bir soru oluyor:

Kardiyo Mu Ağırlık Antremanı Mı?

Öncelikle

Kardiyo ( Aerobik Egzersis) Nedir?

Woman’s Health dergisine röportaj veren antrenör Austin Martin’in açıklamalarına göre “Kardiyo - kardiyorespiratuar antrenmanın kısaltması - sisteminizde kalp atış hızınızı yükseltecek ve kanınızın daha hızlı pompalanmasını sağlayacak kadar enerji talebi yaratan herhangi bir egzersizi ifade eder.” 

 

Kardiyo kalori yakar ve sizi fiziksel olarak daha fit kılar. Kalp ve akciğer sağlığınız inanılmaz derece de faydası vardır.

Koşmak, yüzmek ve bisiklete binmek gibi aktiviteler kardiyo olarak ele alınır.

Peki ya Ağırlıkla Çalışmak?

Güç antremanları kaslarınızı kuvvetlendirir ve metabolizmanızı hızlandırır. Egzersiz yaparken bir yandan kalori de yakarsınız ancak kardiyoya kıyasla bu daha düşüktür. 

Ağırlık çalışmak spor yapmıyorken bile kalori yakmanıza yardımcı olur, araba sürerken bile mesela ya da film izlerken.

Push-Up, Sit-Up ve ağırlık kaldırmak güç antremanlarına dahildir.

Sağlıklı bir yaşam için MD Anderson Kanser Merkezi’nin önerilerince haftada en az 150 dk kardiyo yapmak ve en az iki gün güç antremanı yapmak gerekiyor. Yukarıda yazanları inceleyerek kendinize uygun egzersiz biçimini seçebilir ve vücudunuzu buna uygun bir şekilde hareketlendirebilirsiniz!

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ