Almancanızı Geliştirecek 5 Harika Alman Filmi !

Almancanızı Geliştirecek 5 Harika Alman Filmi !

Almanca öğrenmesi zor olan dil grupları arasında bulunuyor ve hal böyleyken de pratik için destek kaynaklara ihtiyaç duyuyoruz. Bu nedenle dili temiz anlaşılabilecek, Almancayı öğrenmenize katkıda bulunabilecek filmleri derledik.

1- Mein Blind Date mit dem Leben ( 2017)

Türkçe’ye Kör Talihim adıyla çevrilmiş yönetmenliğini Marc Rothemund ‘un yaptığı bir biyografi filmi. Film Saliye Kahawette’nin Mein Blind Date mit dem Leben adlı kitabından uyarlanmış. Başrollerini Kostja Ullmann, Jacob Matschenz ve Anna Maria Mühe paylaşmaktadır. Filmin konusu ise kısaca özetlemek gerekirse: Hırslı, hevesli ve çalışkan fakat yüksek derecede görme bozukluğu olan bir adamın Munich’de ki lüks bir otelde iş hayatına tutunma serüvenidir.

2- Türkisch für Anfänger (2012)

Yeni başlayanlar için Türkler çevirisiyle bu filmin yönetmenliğini Bora Dağtekin yapmaktadır.  Bora Dağtekin’i , yönetmenliği yaptığı Alman stüdyolarından Fack ju Göhte  serisiyle de tanıyor olabilirsiniz. Filmin başrollerini: Josefine Preuss, Elyas M’barek, Adnan Maral ( Kendisi Türk asıllı Alman bir oyuncu), Pegah Ferydoni ve Anna Steblich paylaşmaktadır. Film aslında televizyon dizisi olarak başlayan Türkisch für Anfänger serisinin bir nevi son noktası olarak adlandırabilir, kısaca film: Andaman adalarının üstünden geçerken bir uçak kazası sebebiyle Türk üvey abisi ve kız kardeşiyle adaya düşen Alman Lena’nın başına gelenleri konu ediniyor.

3- Duell der Brüder – Adidas vs. Puma  ( 2016 )

 

Direkt çevirisi Kardeşlerin Düellosu’dur fakat aynı zamanda Adidas vs. Puma’da diyebilirsiniz. Tarihi bir film olan Adidas vs. Puma’nın yönetmenliğini Oliver Dommenget yapmaktadır. 1920’li yıllarda yaşayan iki kardeş spor ayakkabı üretmeye başlar. Adolf Dassler, futbolculara ayakkabılarını giydirmeyi hayal eden yetenekli bir zanaatkar iken Rudolf Dassler ise pazarlamacılıkla ilgilenen işin ekonomik kısmını halledip düzenleyen bir iş adamıdır. İkinci Dünya Savaşından sonra, iki kardeşin arası bozulmaya başlar. İkisi de şirketin kendilerine ait olduğunu iddia eder ve ilişkileri daha de beter bir hâl alır. Film hâlâ daha devam eden bu ezeli rekabet konu almaktadır.

4- Goodbye Lenin! ( 2003)

 

Goodbye Lenin Alman sinemasının ortaya koyduğu en iyi filmlerden biri olabilir, hatta Avrupa sinemasının en iyi filmlerinden biri bile olabilir. Çekim açısından oyunculuğa, renklendirmeden kostüme ve özellikle film müziğiyle birlikte muazzam bir film. Film müziğinin bestekarlığını Yann Tiersen’in yapmasından bunu anlayabilirsiniz. Kendisi aynı zamanda Fransız bir aşk filmi olan Amélie’nin kusursuz müziğini yapmıştı. Bir adet Golden Globe adaylığı bulunan bu filmin yönetmenliğini Wolfang Becker yapmakta ve başrolünü Daniel Brühl üstlenmektedir, Daniel Brühl’ü Kaptan Amerika filmlerinden de hatırlıyor olabilirsiniz, kendisi dünya sineması çapında birçok filmde rol almış harika bir oyuncu.

 

1990 yılında uzun bir komadan yeni çıkmış olan hassas annesini, hayati bir şoktan korumak için ondan sevgili Doğu Almanya’larının yıkılış haberini saklayan genç bir oğlanın hazin hayatını anlatıyor. 

5- Balloon ( 2018 )

 

Yönetmenliğini Michael Herbig’in yaptığı bir gerilim filmi olan Balon, İmdb de 7.5 puan almış bir Alman filmi.

1979 yılında Doğu Almanya da kendi yaptıkları sıcak hava balonuyla doğudan batıya kaçmaya çalışıp başarısız olan bir ailenin, Alman Eyalet polisleri onları kovalarken yaptıkları ikinci kaçış girişimini konu ediniyor.

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ