Asla Göremeyeceğiniz Bu Aşırı Nadir Bulunan 5 Adet Çok İlginç Yemeğe Bakın!

Asla Göremeyeceğiniz Bu Aşırı Nadir Bulunan 5 Adet Çok İlginç Yemeğe Bakın!

Bu yazıyı saat kaçta okuyorsunuz bilmiyorum fakat eğer açsanız, dikkatli olun derim!

1- Eşşek Peyniri

Amerika da sıradan bir inek günde 28 litre Türkiye’de ki bir inek günde 5 litre civarı süt veriyor ancak bir eşşek ortalama yarım kilocuk sütü anca verebiliyor, aradaki değer farkını hesaplayın….

Anne sütüne en yakın değerlerde besleyici özelliklere sahip olan bu sütten yapılan peynirin kilosu yaklaşık olarak 500 DOLAR ediyor.

2- Deniz Salatalığı

Denizlerin ve okyanusların derinliklerinde yetişen– herhangi bir uzvu, gözü vb. şeyi yok- bu salatalığı spesifik olarak pasifik okyanusunda bulabilirsiniz. Ağırlıklı olarak uzak doğu mutfağında bulunan bu salatalık çok yüksek miktarda protein bulunduruyor ve faydasından dolayı olsa gerek(!) kilosu 3.500 DOLAR.

Tipini şu videodan inceleyebilirsiniz:

3- Swiflet , kuş yuvası çorbası

 Doğada kuşlar çalı çırpı toplayarak yuvalarını kurarken swiflet kuşlar yuvalarını kendi salyalarından yapıyorlar hayal etmesi çok zor biliyorum bu yüzden şu videonun 1. dakikadan sonrasını izleyerek daha iyi anlayabilirsiniz: 

Bu kadar sağlam ve bol protein yüklü yapıdaki salyanın değerini fark eden insanoğlu elbette bunu da çorbaya çevirmiş.

4- Manuka Balı

 Manuka çiçeği Yeni Zelanda’ya özgü yılda sadece 12 gün boyunca çiçek açan ve açtığı zaman arıların yapabildiği kadar bal ürettiği bir çiçek. Çok kısa bir sürede olduğu için üretilen balların dünya da sadece %1’ini oluşturuyor.

5- Safran 

Çiçeğin tepeciğinden ya da polenin üretildiği yerdeki bitki tozlarından yararlanılarak üretilen bu baharat dünyanın en pahalı baharat. Sadece 1 kilosunu üretmek için yaklaşık 17. 000 bin tane çiçekten yararlanmak gerektiği için olsa gerek.

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ