Dünya'nın En Eski 10 Üniversitesi!

Dünya'nın En Eski 10 Üniversitesi!

Dünya'nın En Eski 10 Üniversitesi

Eğitim, insanlık tarihinin en eski mesleklerinden biridir. Günümüzde, dünya çapında birçok üniversite bulunmaktadır. Ancak, bazı üniversiteler tarihte o kadar köklü bir geçmişe sahiptir ki, günümüzde bile faaliyetlerine devam etmektedirler. İşte dünya'nın en eski 10 üniversitesi:

 

1- Bologna Üniversitesi (1088)

İtalya'nın Bologna şehrinde bulunan Bologna Üniversitesi, dünyanın en eski üniversitesidir. Yüksek öğrenim kurumları arasındaki standartları belirleyen ilk üniversite olarak kabul edilir.

2- Oxford Üniversitesi (1096)

İngiltere'nin Oxford şehrinde bulunan Oxford Üniversitesi, dünyanın en tanınmış üniversitelerinden biridir. İngiltere'nin en eski üniversitesi olarak kabul edilir.

 

3- Padua Üniversitesi (1222)

İtalya'nın Padua şehrinde bulunan Padua Üniversitesi, Avrupa'nın en eski üniversitelerinden biridir. Tıp, mühendislik ve felsefe alanlarında uzmanlaşmıştır.

 

4- Napoli Federico II Üniversitesi (1224) 

İtalya'nın Napoli şehrinde bulunan Napoli Federico II Üniversitesi, İtalya'nın en eski üniversitelerinden biridir. Hukuk, tıp ve matematik alanlarında uzmanlaşmıştır.

 

5- Paris Üniversitesi (1160)

Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Paris Üniversitesi, dünyanın en ünlü üniversitelerinden biridir. İçinde birçok fakülteyi barındıran büyük bir üniversitedir.

 

6- Cambridge Üniversitesi (1209)

İngiltere'nin Cambridge şehrinde bulunan Cambridge Üniversitesi, dünyanın en saygın üniversitelerinden biridir. Bilim, teknoloji ve matematik alanlarında uzmanlaşmıştır.

 

7- Salamanca Üniversitesi (1218) 

İspanya'nın Salamanca şehrinde bulunan Salamanca Üniversitesi, İspanya'nın en eski üniversitelerinden biridir. Dil, tarih ve hukuk alanlarında uzmanlaşmıştır.

 

8- Montpellier Üniversitesi (1220)

Fransa'nın Montpellier şehrinde bulunan Montpellier Üniversitesi, Avrupa'nın en eski üniversitelerinden biridir. Tıp, eczacılık ve veterinerlik alanlarında uzmanlaşmıştır.

 

9- Heidelberg Üniversitesi (1386)

Almanya'nın Heidelberg şehrinde bulunan Heidelberg Üniversitesi, Almanya'nın en eski üniversitelerinden biridir. Felsefe, tarih ve teoloji alanlarında uzmanlaşmıştır.

 

10- Prag Charles Üniversitesi (1348)

Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da bulunan Prag Charles Üniversitesi, Orta Avrupa'nın en eski üniversitelerinden biridir. Felsefe, hukuk ve tıp alanlarında uzmanlaşmıştır.

Bu üniversiteler, tarihte köklü bir geçmişe sahip olmaları ve günümüzde bile faaliyetlerine devam etmeleri nedeniyle dünya çapında saygın kurumlardır. Bu üniversitelerin tarihi, eğitim alanındaki gelişmeleri anlamak için son derece önemlidir.

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ