Bir Karadeliğe Düşerseniz Ne olur?

Bir Karadeliğe Düşerseniz Ne olur?

Hayatta birçok gizem bulunur. Okyanusların dibi ve uzayın derinlikleri gibi ve insanların en çok kafasını karıştıran hususlardan biri de karadeliklerdir. Öncelikle;

 

Karadelik Nedir?

 NASA’nın internet sitesinden alıntı yapacak olursak eğer: “Kara delik; yerçekiminin, ışığın bile dışarı çıkamayacağı kadar çok çektiği uzayda bir yerdir. Yerçekimi çok güçlüdür çünkü madde küçücük bir alana sıkıştırılmıştır. Bu, bir yıldız ölürken olabilir.

Işık dışarı çıkamadığı için insanlar kara delikleri göremezler. Görünmezler. Özel aletlere sahip uzay teleskopları, kara deliklerin bulunmasına yardımcı olabilir. Özel araçlar, kara deliklere çok yakın olan yıldızların diğer yıldızlardan nasıl farklı davrandığını gözlemleyebilir.”

 

 

Peki ya karadeliğe düşerseniz ne olur?

Öncelikle vücudunuz adını “spaghettification” yani “spagettifikasyon” adını verdikleri bir biçimde parçalanır.

Spagettifikasyon nedir?

Nesnelerin boyuna esnemesi ve enine sıkıştırılması hali/olayına spagettifikasyon denir.

Kulağa aşırı korkunç gelen bu esneyip bükülme hareketleri gözünüzü çok da korkutmasın çünkü saliseler içerisinde yok olup gideceksiniz! Kütleniz karadeliğin bir parçası olacak.

İşin asıl kötü tarafı ise şu: bugüne kadar edindiğimiz bilgiler gösteriyor ki karadeliğe giren hiçbir şey (ışık da dahil olmak üzere) asla geri dönemiyor. Eğer düşerseniz, size bol şans diliyoruz.

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ