Birbirinden İlginç 10 Trafik Kuralı!

Birbirinden İlginç 10 Trafik Kuralı!

Kuralların olmadığını düşündüğümüz zaman aklımıza hemen kaos ortamı gelir.

Yaşamak için düzenli olmak için insan olmak için bazı kurallara ihtiyaç duyarız.

 

Peki araç kullanırken neden kurallarımız olmasın ?

 

Trafik kuralları elbette olmalı, kendimizin ve karşımızdakinin can ve mal sağlığı açısından bu kurallar bizler için çok önemlidir. Bellli başlı kuralları zaten birçoğumuz biliyoruz. Elimizden geldiğince dikkat etmeye gayret gösteriyoruz. Kırmızı ışıkta durmak gerektiğini, alkollü araç kullanamayacağımızı vb. belli başlı kurallara hepimiz hakimiz. Bu kuralların birçoğu birçok ülke için geçerli tabiki. Ancak ülkelere yaşam standartlarına göre bir takım farklı kurallarla karşılaşabiliyoruz.

Ancak bizim için enteresan bir hal alan hatta belki de şaşıracağımız Dünya genelinde enteresan trafik kuralları var. Hemen bakalım bunlar neymiş.. smiley

 

1- Çıplak Otomobil Kullanmak

Bu kural Almanya’ya ait. Araç kullanırken çıplak olarak araç kullanıyorsanız eğer mutlaka ceza yiyorsunuz.

Ülkemizde de kesinlikle izin verilmemesi gerektiğini düşünmüyor değiliz tabiki. Düşünsenize iri yarı bolca tüylü bir amca çıplak şekilde araba kullanıyor.. Tamam tamam hayal etmeyin mide sağlığınız için çok da iyi olmaz. smiley

 

 

2- Akşam 9’dan Sonra Korna Çalmak

Bu kural ise ABD’nin Arkansas eyaletinde geçerli olan bir kural . Arkansas’da akşam 9’dan sonra korna çalmak kesinlikle yasak. Çok da mantıklı bir kural aslında farklı bir sebebi varmıdır bilemiyoruz tabi. Bizim ülkemizinde bu kuralı getirmelerini isteyebiliriz. Bebek sahibi olan bir aile düşünün akşam saat 10 gibi bebeklerini zor uyutmuşlar ya da o saatlerde işten gelen dinlenmesi gereken birisi olduğunuzu düşünün, akşam saat 11 civarı korna sesleriyle uyanıyorsunuz. Komşunuzun düğünü var ve bütün ilçeyi ayağa kaldırıyorlar. Bunun etik olmadığını ve dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

 

3- Hayvanlarla Yarışmak

Kuralı duyunca ilk aklınıza gelen Afrika olabilir tabiki. Ancak bu kural Kanada için geçerli bir kural. Ontario Otoyolu Kanunları gereğince yolda giderken bir at veya başka bir canlıyla yarışmak kesinlikle yasaktır.

 

4- Otoyolda Deveye Binmek

Hayır hayır bilemediniz Mısır değil. smiley

Bu kural ise Amerika’nın Nevada bölgesinde geçerli olan bir kural. Gerçekten deveye binip geziliyormu bilemeyiz tabiki günümüz teknolojisi ve üretilen araçlara bakacak olursa bu güzel hayvanları otoyolda seyahat etmek için kullanmazlar sanırım.

 

5- Araba Kullanırken Su içmek

Nasıl yani deyip ikinci kez kuralı okuyor olmanız gayet normal merak etmeyin. smiley

Bu kural ise Güney Kıbrıs için geçerli. Neden yasak olduğunu bilemiyoruz. Gerçekten yasaklamalarının mantıklı bir açıklaması olabilir mi onuda bilemeyiz. Tek bildiğimiz Türk insanı araç kullanırken (ne kadar doğru olduğunu düşünmesekte) yemek bile yemeyi başarabiliyorlar bırakın su içmeyi bunlar basit şeyler.. smiley

 

6- Alkolmetre Bulundurma

Alkol diyoruz şarap diyoruz aklımıza tabiki Fransa geliyor. smiley

 

Aslında biraz düşündüğümüz zaman güzel bir kural koymuşlar. Aracınızda alkolmetre bulundurmak zorunludur demişler. Şarapların ve şampanyaların en güzel ve en lezzetli olanlarının havalarda uçuştu bu güzel ülke de yaşıyorsunuz kokusuna bile dayanamadınız ve birkaç kadeh şarap ya da şampanya içtiniz. Aracınıza binip marş basmadan önce kendi alkolmetrenizle promilinizi ölçebilir. Belirli bir sınırın üstünde olduğunu görünce ise aracınızı bırakıp taksi ile evinize geri dönebilirsiniz.

 

7- Bornozla Otomobil Kullanmak

Ne kadar çok insan bornozla otomobil kullanıyordu ki böyle bir kural oluşturma gereği duyuldu tabiki merak konusu. Ancak bu kural Amerika’nın Kaliforniya bölgesinde geçerli olan bir kural. Amerika dediğimiz zaman sanırım “he o zaman normal” demişsinizdir. smiley

 

8- Hayvan Sürüsü Görünce Durmak

Yolun ortasında hayvan sürüsü gördüğümüzde durmalıyız tabiki ezip geçecek halimiz yok.

Ancak Avustralya’da ki trafik kurallarına göre sadece durmak yeterli değil. Durduktan sonra sürü geçip gidene kadar aracınızı kapatmanız gerekiyor. Bizim ülkemizde genelde olduğu gibi kornaya basıp hayvanları korkutarak kaçırmaya çalışmaktansa sessiz bir şekilde geçişlerini seyretmek doğa ve hayvanları koruma adına daha doğru ve önemli.

 

9- Orta Parmak Göstermek

Bu kural ise Almanya’da karşımıza çıkıyor. Bizim ülkemizde olduğu gibi camdan sarkıp küfür etmek aracın önünü kesmek bir yana orta parmak göstermek bile trafik kurallarına aykırı olduğu için ceza niteliği taşıyor.

 

10- Araba İtmek

Aaa orada bir duralım!

Bizim ülkemizin olmazsa olmazıdır araba itmek. Biz arabayı genelde yakıtı bitiği için değil de aküsü bittiği için iteriz. Çünkü bir vurdurmaya bakar aküyü doldurmak ya da arabayı çalışırmak.

 

Ancak Amerika’nın Ohio eyaletinde ve Almanya’da kesinlikle böyle bir şey denemeyin. Çünkü trafik kurallarına aykırıdır ve ceza ile karşılaşmanıza sebep olabilir. smiley

 

 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ