Doğru Bildiğimiz 10 Yanlış Bilgi!

Doğru Bildiğimiz 10 Yanlış Bilgi!

Günlük hayatımızda birçok şey duyarız. Pekii bu duyduklarımız ne kadar doğru ?

Bilgilerin doğruluk payını çoğu zaman araştırmayız. Ancak doğru sandığımız yanlışlar da vardır.

 

1- Çok Şeker Tüketirsek Şeker Hastası Oluruz..

Çok fazla şeker tüketimi insanın şeker hastası olmasına yol açmaz. Şeker hastalığı vücudun alınan şekere karşı alerjik bir tepkimeye girmesi, vücudun o şekeri kaldıramayıp hastalığa çevirmesinden kaynaklı oluşmaktadır. Yine de çok fazla şeker tüketmek sağlık açısından pek de iyi sayılmaz.. smiley

 

2- Bukalemunlar Korkunca Renk Değiştirir.

Bukalemunlar korkmaktan ziyade karşılarındaki canlıyı etkilemek amacıyla renk değiştirirler. Bu özellikle dişi bir bukalemun karşısında daha sık görülebilir.

 

3- Amerika adını Amerigo Verpucci'den almıştır.

Aslen İtalyan olan haritacı ve tüccar Amerigo Vespucci'den almamıştır. Zengin bir Bristol tüccarı olan Richard Ameryk'den almıştır.Ameryk, John Cabot'un ikinci transatlantik yolculuğundaki baş sermayedardı. 1497 yılının Mayıs ayında John Cabot gemisi Metthew ile birlikte Labrador'a ulaştı ve Vespucci'den yaklaşık iki yıl önce Amerika topraklarını keşfedip ayak basan ilk Avrupalı oldu.

4- Kelebeklerin Ömrü 1 Gündür.

Bu konu da doğru bildiğimiz yanlışlardan biridir. Hatta etrafımızda çokça duyarız “Kelebek görse ömrü uzar” ya da “Bir günlük ömrün var git çoluğa çocuğa karış benimle uğraşma” tarzında ithaf şekillerini. smiley

Yetişkin kelebeklerin bazıları 1-2 ay kadar yaşayabilir. Hatta bazı kelebekler birkaç mevsim yaşayabilirler. Tabiki bunu kış uykusuna yatarak ya da sıcak iklimlerin yaşandığı bölgelere göç ederek yapabilirler.

 

5- İtalya'da Bulunan Yamuk Pizza Kulesi

Bazen etrafımızda silindir şeklinde olduğu için her katının bir pizza olduğunu düşünenlere muhakkak rastlamışızdır. Umarım ciddi değillerdir. smiley

Pizza değil Pisa Kulesidir.

Pisa kulesi yapımı esnasında düz durmaktaydı. Yani yamuk şekilde inşa edilmedi.

Ancak gerek mühendislik ve teknoloji imkanlarından gerek yetersiz bilgiden bilemiyoruz tabiki ama 1173 yılında yapılmış olan Pisa Kulesi temelinin yumuşak olmasından mütevellit güney tarafına doğru yatmıştır.

 

6- Yoğurt ve Balık Aynı Anda Yenmez

Bunu sanırım bilmeyen yoktur. Eğer balık yenilecekse süt ürünleri biraz uzakta durur.

Aslında bu algının oluşması normal çünkü balık ve yoğurt yeteri kadar taze değilse vücutta alerjik reaksiyon gösterebilir. Bunun oluşmasının sebebi balığın içinde bulunan 'histamin' proteininden kaynaklanmaktadır. Aynı vitamin yoğurdun içinde de bulunur ve bayatlamaya başlayan yoğurt ve balık için histamin değerleri artık gösterir. Buna bağlı olarak vücudumuza gereğinden fazla histamin yükleyeceğimiz için vücudumuz alerjik reaksiyon gösterir.

Balık ve yoğurdunuzun tazeliğinden eminseniz yemenizde bir sakında yoktur.

 

7- Çin Seddi Aydan Bile Görülebilir

Çin seddi dünya harikaları arasında en çok dikkat çekenlerden biri olmuştur. Gerçekten çok uzun bir sur halinde olan Çin Seddi haliyle insanların hayal gücünde Aydan bile görülebileceğine kendini inandırmış durumda.

Ancak ne kadar uzun olursa olsun genişliği ortama 10m civarındadır. Buna bağlı olarak Ay'dan görünmesini geçelim uzaydan bile çıplak gözle çok zor görülür. Bir yapının Ay yüzeyinden görülebilir olması için uzunluğu kadar genişliği de önemlidir.

 

8- Brezilya'nın Başkenti Rio de Janerio'dur

Özellikle futbol severler ya da festival severler Brezilya hakkında birtakım bilgilere sahiptirler. Ancak Brezilya'nın başkenti Brasilia'dır. Sao Paulo ve Rio de Janerio aslında Brezilya'nın en büyük şehirleri arasında yer almaktadır.

 

 

9- Soğuk Algınlığı Olduysanız C Vitamini Sizi Hastalıktan Kurtarır

Bu bilgiyi bilmeyen yoktur sanırım. Hasta olduğumuzda portakala saldırırız. :)

 

Aslında C Vitamini hastalığı yenmez vücudumuzdaki bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kuvvetlenen bağışıklık sistemi ise hastalığımızı yener.

 

10- Romayı İmparator Neron Yakmıştır.

Bu bilgiyi duymamak elde değil özellikle Hababam Sınıfı filminde Kemal Sunal'ın İnek Şaban roluyle bu bilgi hepimizin hafızasına işlenmiştir. smiley

 

Ancak tarihçiler Roma'nın İmparator Neron'un politik rakipleri tarafından yakıldığını hatta İmparator Neron'un bir kahraman olduğunu söylerler. İmparator Neron yangını durdurmaya çalışmış, yangın sırasında evsiz kalanlara yiyecek yardımında bulunmuş ve şehrin yapılanmasına yardımcı olmuştur.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ