Erkeklerin Sakal Bırakması İçin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 8 Etken!

Erkeklerin Sakal Bırakması İçin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 8 Etken!

Eee ne demişler erkeğin makyajı sakalıdır…

Sakal bırakmak erkekler için çok büyük rahatlık sağlar. Yaptığı iş gereği her gün tıraş olmak zorunda kalan beyler bu durumu çok daha iyi anlıyorlardır. Erkekler bir takım sebepleri olmadan kolay kolay tıraş olmayı istemezler. Bunların en basitleri ise; sevgili/eş baskısı, evde sevmek isteyeceği küçük bir bebek olması diyebiliriz.

Ancak asıl konu yapılan araştırmalara göre sakallı bir erkeğin günlük yaşamının daha kolay olabilmesi.

 

1- Daha Çekici Bir Görünüm Kazandırıyor

Mutlaka zevkler ve renkler tartışılmaz. Ancak yapılan deneyler ve anketler sonucunda kadınların erkeklerin sakallı halini daha çekici buldukları aşikar. 8000 kadar kadının katıldığı bu anketlerde açık ara farkla sakallı kısmına evet denilmesi bu tezi neticelendirmiş oldu.

 

2- Genç Bir Görünüm Katıyor

Güneş ışınları faydalıdır ancak fazlası da zararlıdır. Cildi kurutup kırışıkların oluşmasına sebebiyet verebilir. Sakallı bir erkek güneş ışınlarının ihtiyacından fazlasını yüzüne çekemez çünkü sakallar güneş ışınlarının yaklaşık %90’lık bir kısmını engeller. Ayrıca sakallar cildin ihtiyaç duyduğu yararlı yağ tabakasını köklerinde bulundurduğu için cilt üzerinde yaşanacak olan kuru tabakaların oluşmasını engeller

 

3- Size Daha Dolu Bir Yaşam Sağlıyor

Her gün işe gitmeden önce tıraş olan yetişkin birisini göz önüne alırsak eğer, hayatı boyunca ortalama 3000 saat aynanın karşısında vakit harcıyor. Sakallı bir erkek için ise fazladan 3000 saatlik dolu dolu geçirebileceği bir hayat kalıyor.

 

4- Cilt Kanseri Riskini Azaltıyor

2 numaralı konu etkeninde de bahsetmiştim. Saçlarımız gibi düşünebiliriz. Vücudumuza direk nüfus edebilecek olan tehlikeli sayılabilecek fazladan ultraviyole ışınlarını %90 civarında zararını azaltıyor. Bu sayede cilt kanserine yakalanma oranı daha az rastlanıyor.

 

5- Soğuk Havalarda Sizi Koruyor

Genelde uzun sakallı olan erkekler için yakıştırılan “Ayı gibi olmuşsun” tabiri aklımıza gelebilir. Ancak soğuk havalara karşı ayılar gayet dirençli canlılardır. Sakallar da erkekleri soğuk havalarda ciltlerini korumak için başarılı bir etken haline geliyor.

 

6- Bakterilerden Koruyor

Temiz bir şekilde sakal bakımı yapan bir erkek bakteri konusunda daha şanslıdır. Çünkü sakallar bakterileri uzak tutuyor. Yaklaşık 1000 kişi üzerinde yapılan araştırma sonucu bakımlı bir şekilde uzatılan sakallara bakteriler nüfus edemiyor. Ayrıca solunum sırasında vücudumuza girebilecek olan bakterilerin bir kısmına ise tampon görevi görüyor.

 

7- Algıda Değişiklik Yaratıyor

Başınıza gelip gelmediğini bilemeyiz. Ancak sakallı halinizle sizi tanıyan bir bebeğin yanına sakallarınızı kestiğiniz zaman gittiğinizde sizi görünce ağlamaması kaçınılmaz olur. Psikolojik analizler sonucu sakallı bir erkek insanlar üzerinde daha efendi, oturaklı, bilinçli ve sosyal anlamda daha deneyimli bir etki yaratıyor. Sakalsız bir erkek ise tam tersi sert ve asi bir izlenim bırakıyor.

 

8- Enfeksiyon Kapma Riskinizi Azaltıyor

Ne kadar özen gösterseniz de cildinize sürdüğünüz jilet cildiniz için bir yabancı maddedir. Düzenli olarak tıraş olan bir erkek belirli bir süre sonra cildini tahriş edip yabancı madde olarak kabul edilen jiletlerden enfeksiyon kapma riskini de arttırır.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ