Ortalamadan Daha Zeki Olduğunu Mu Zannediyorsun? Cidden Mi?

Ortalamadan Daha Zeki Olduğunu Mu Zannediyorsun? Cidden Mi?

Kendini beğenmiş canlılar olduğumuz için hepimiz çok zeki olduğumuzu zannediyoruz. Ancak böyle düşünenlerin %98’inin IQ’su muhtemelen ortalama da ya da ortalamanın altındadır. Bu yüzden bugün sizlerle şişirilmiş egonuzu iğnelemek için bilim insanlarının yaptıkları araştırmalar sonucu elde ettikleri verileri paylaşacağım.

Uzun boylular istatiksel olarak daha akıllı oluyor. Bunun sebebi genetik nedenlerden ziyade toplum içerisinde daha rahat hissetmelerinden kaynaklanıyor. Uzun boylu insanlar kısa boylulara ziyade daha özgüvenli oluyorlar ve bu özgüven elbette normal hayatlarına yansıyor.

Anne sütü emenler istatistiksel olarak daha akıllı oluyor.  Daha minnacık bir bebekken beyniniz mamalardaki sağlıksız şekerlerle beslenmediğin dolayı olsa gerek.

İlk çocuklar istatistiksel olarak daha akıllı oluyor. Çünkü ebeveynlerinin diğer kardeşlerini yetiştirmelerini izliyorlar. Ve etraflarında ilgilenmeleri gereken küçük insanlar oldukları için bu yüzden de zekaları gelişiyor.

Maladaptive daydreaming’i olanlar ve genel olarak hayalperest olanlar daha akıllı oluyor. Çünkü hayal dünyaları daha geniş oluyor. Gerçeklik dışında kaçabilecek bir yer bulabiliyorlar.

Yapılan araştırmalara göre zeki insanların büyük bir çoğunluğu alkol kullanmaya meyilli oluyor. Bu cümleyi daha farklı kurmamın nedeni gidip kendinizi alkole vermemeniz çünkü araştırmaların açıklamasında zeki insanların çoğu geceleri daha rahat çalıştığı için sessizliğin melankolisine ve düşüncelerin ağırlığından dolayı alkol içiyorlar. Günlük stresten değil. Tabi günlük stresten de elbet içen vardır ancak bu sizi zeki ve ortalama diye ayırt ediyor.

Sigara kullanmayanlar istatistiksel olarak daha akıllı oluyor.  İsrail ordusuna yapılan araştırmaya göre ( neden İsrail ordusu bilmiyorum) sigara içenler içmeyenlere kıyasla daha yavaş düşünüp analiz ediyor.

Solak olanlar istatistiksel olarak daha akıllı oluyor. Tabi bu durumu şöyle ayırt ediyoruz. Solak olanlar ağırlıklı olarak sanatsal alanlarda daha başarılı oluyor. Bknz: Paul McCartney

Kara mizah sevenler istatistiksel olarak daha akıllı oluyor.  Eğer İngiliz mizahını çok seviyorsanız şanslısınız çünkü zekanızın gelişme ihtimali artıyor!

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ