Titanik Müzesi!

Titanik Müzesi!

Su altını merak edenler, büyük gemilere ilgisi olanlar sizlere müjdemiz var...

Titanik gemisini duymayanımız yoktur sanırım. Özellikle Leonardo DiCaprio'nun başrolünü canlanıdığı “Jack” karakteri sanırım birçok insanı derinden etkilemiştir.

Bilmeyenler olursa şayet kısa bir özet geçelim. Titanik gemisi 1912 yılında yüzeyden çok büyük durmasa bile genel olarak devasa bir biçimde olan buzdağına çarparak Atlas okyanusunun dibine çöken gemidir.

O dönemin en büyük gemisi olan Titanik için mühendisler tasarladıkları bu devasa gemiye “batmaz” gözüyle bakıyorlardı ve herkes batmayan gemi Titanik olarak biliyordu.

Filmde geminin ön tarafında Jack ve Rose'un duruşunu izlemeseniz bile bir ortamda bu konuya denk gelmişsinizdir. smiley

İnsanoğlu uzaya hatta Ay'a çıkmayı başarmış olsa bile, bilinenin aksine gökyüzüne çıkmak suyun derinliklerine inmekten daha kolaydır. Yıllar boyu süren çalışmalara binaen insanlar su altını sürekli incelemeye almış ancak Titanik gemisi için detaylı bir araştırma yada gözlem yakın tarihli zamanlara kadar pek mümkün olmamıştı.

OceanGate adında bir şirket bu olayı neticelendirmiş anlaşılan.

Şirket Titanik gemisini araştırmak için özel tasarladığı su altı araçlarını merak eden insanlar için Titanik gemisini adeta bir müze haline getiriyor.

İnsanlar yıllarca izledikleri filmde gördüklerini canlı canlı seyretme şansı bulacak. Bildiğimiz kadarıyla suyun çok derin mesafelerine yapılacak olan bu proje için su altı müzesinde öncülüğü ellerinde tutacaklar.

Tabii bu projenin bir de maliyeti olacak. Özel bir araç tasarlayıp metrelerce aşağıda tarihi inceleme fırsatı buluyorsunuz.

Bunun bedeli ise tam olarak 105,129$

İnsan tabi düşünüyor. Batmadan önce Titanik gemisinin 1. Sınıf yolcuları seyahat etmek için biletlerine ne kadar ödemişler diye.

 

Titanik gemisinin 1.Sınıf yolcuları o dönem gemi ile yolculuk etmek için 4,350$ ödemişlerdi.

 

Tabiki bu fark insanların gözlerini korkutabilir. Ciddi bir rakam aralığından bahsediyoruz.

Ama söylemiştik su üstünde seyahat edip biryerleri gezip görmek sualtı yolculuğu yapmaktan çok daha kolay.

Biz yine de bilgimizi verelim eğer gitmeyi düşünen olursa.. smiley

 

Unutmadan! Yer OceanGate şirketi ile irtibata geçip kısa süre içerisinde yerini ayırtmazsanız küçük çapta açılmış olan kontenjanı dolu olarak görebilirsiniz.

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ