Wi-fi Bağlantı Hızı Kuvvetliyken İnternet Neden Yavaşlar ? Çözümü Nedir ?

Wi-fi Bağlantı Hızı Kuvvetliyken İnternet Neden Yavaşlar ? Çözümü Nedir ?

Günümüzde Notebook ve akıllı telefon kullanımı çok yaygın, doğru orantılı olarak wi-fi bağlantısı kullanan cihazlar da çok yaygın.

“Telefonum wi-fi ye bağlı full çekiyor ama internetim çok yavaş..” diyorsanız eğer, bu konu sizi de ilgilendiriyor.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; internet hızının yavaş olması internet sağlayıcınızın düşük hızda internet vermesi, modeminizin arızalı olması, interneti kullandığınız cihazınızın arızalı olmasından da kaynaklı olabilir tabiki.

 

Web Browser(Tarayıcı)’nızı açın ve farklı sitelere giriş yapmaya çalışın!

Sorunun kendi cihazınızla ilgili olmadığını anlamanın yollarından birisi budur aslında. Cihazınızda web sayfalarını ziyaret edip sayfalara giriş sürelerine bakın. Eğer bazı web sayfalarına hızlı, bazı web sayfalarına yavaş bir bağlantı gerçekleşiyorsa korkmayın cihazınızda bir problem yok smiley

 

Cihazımda bir problem yok ama kuvvetli bağlantı sağlarken hala daha yavaş bir internete sahibim diyorsanız eğer bir kontrol önerimiz daha olacak.

Aktarım Hızınızı Kontrol Edin!

Standart bir internet bağlantısına sahip olabilirsiniz. Yavaş da olsa internetinizi kullanıyor olabilirsiniz. Ancak ülkemizde çoğu internet sağlayıcısı firma da olduğu üzere “Sorun sende değil bende” yanıtları alabiliyorsunuz.

Speedtest ile internet sağlayacınızın size sunmakta olduğu download ve upload hızını kontrol edin.

Ancak bu işleme başlamadan önce halihazırda çalışan uygulama veya programlarınız varsa kapatmanızı tavsiye ederiz. Sağlıklı ve gerçek bir sonuç alabilmek için bu tarz uygulamaları kullanmamak daha önemli olacaktır. Durduk yere internet sağlayıcısı bir firmanın kötülenmesine gerek yok smiley

 

Bağlantı Sürücünüzü Güncelleştirin!

İnternet dediğimiz yapı bütünü her geçtiğimiz gün hatta her geçtiğimiz dakika kendisini inanılmaz bir hızla güncellemeye devam ediyor. Birçok uygulamanın, sürücünün, bağdaştırıcının her şeyin sürekli güncel versiyonları sunuluyor.

Güncelleme işlemi hemen hemen her cihaz için gereklidir ve yapılması şiddetle tavsiye edilen birşeydir. Bir sürücünün, bağdaştırıcının, uygulamanın ya da işletim sisteminin güncellenmesi demek yaşanılan hata ya da sorunların çözülmesi demek diyebiliriz.

Kullanmış olduğunuz sürücü eğer güncel bir versiyonda değilse hızınızın yavaşlaması muhtemeldir.

Türk Usulü: Aç Kapat Kendine Gelir! ????

İnterneti kullanabilmemiz için bir switch ya da bir modeme ihtiyacımız var. İnternet kullanılan her bölgede mutlaka bir adet bulundurulmaktadır. Bu cihazlar sürekli açık kaldıkları için belli bir noktadan sonra ısınmadan ya da şişmeden kaynaklı olarak tabiri caizse sapıtabiliyorlar. Modeminizi kapatıp bir süre dinlendirdikten sonra açın ve internet hızınızı tekrar test edin.

İnternete Bağlı Cihazları Minimuma İndirin!

Bir web tarayıcısında ya da sosyal medya uygulamalarında gezerken internetin download dediğimiz indirme hızına yükleniriz. Çünkü güncel olanı indirip size sunması gerekir. Modeminize bağlı olan cihazların fazlalığı da download hızının bu denli paylaşılmasına sebep olur. Düzenli bir limit belirlenmediyse eğer, modeminiz internet sağlayıcınızın gönderdiği hızı interneti kullanan kişinin download etmek için uğraştığı şeye göre eşit paylaştırmaya çalışacaktır. Ancak ne kadar buna dikkat etmeye çalışsa da bağlı olunan internette özellikle video izleyen bir internet kullanıcı varsa yoğunluğu ona gönderecektir. Bu durum internetinizi yavaş kullanmanıza sebep olabilir.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ