Akıllı Telefon Alırken Dikkat Etmemiz Gereken 5 Etken!

Akıllı Telefon Alırken Dikkat Etmemiz Gereken 5 Etken!

Telefona alacaksınız ama çok kararsızsınız, peki kararınızı neye göre verirsiniz ?

 

Akıllı telefon piyasası günden güne teknolojiyle birlikte gelişen ve genişleyen bir piyasa. Peki telefon alacağımız zaman bu piyasa ürünlerinden hangisini tercih edeceğiz ya da nelere dikkat edeceğiz ?

 

Yeni teknoloji son model bir akıllı telefon almak istiyorsunuz. Orta halli birisi için yeni bir telefon almak cidden düşündüren bir konu. Çünkü telefonu alıp o kadar para verecekseniz eğer o telefonun sizin için gerçekten kullanışlı olması gerekir ki vermiş olduğunuz parayı karşılasın, içiniz rahat olsun.

Tomarla para harcayıp aldığınız üründen memnun kalmıyorsanız eğer bu gerçek anlamda bir insan için hayal kırıklığı niteliğindedir.

Öncelikle kendinize belirli bir bütçe ayırmanız gerekiyor. Piyasada çeşit çeşit telefon markası ve telefon modeli mevcut olduğu gibi her telefonun kendine has bir satış fiyatı söz konusu oluyor.

Üç aşağı beş yukarı ortlama bir bütçe ayırdıysanız eğer geri kalan işlemlere geçebiliriz.

 

1- Kullanım Alanı

Günlük hayatımızda hepimiz farklı farklı işler yapıyoruz, birbirinden farklı zevklerimiz var.

Örneğin; İş hayatını telefonuyla kontrol eden çok sık bir şekilde telefon görüşmeleri yapan biriyseniz eğer, kendinize telefon alırken dikkat etmeniz gereken kısım telefonun pil ömrünün uzun süreli olması yada iş için konuştuğunuz bir konuyu hemen not alabilmek için kullandığınız telefonun kolay not alabilecek bir özelliğe sahip olması sizin için çok önemlidir.

 

2- Hobi

Akıllı telefonla ne hobisi arkadaşım diyenler olabilir belki.. Ancak zevkler ve renkler tartışılmaz diyoruz tabiki de. smiley

Örneğin; fotoğraf çekilmeyi seven biriyseniz, ya da çok gezen gezdiği yerleri ölümsüzleştirmek için fotoğraf çekmeyi seven biriyseniz eğer güzel bir kameraya sahip olan bir telefon seçmelisiniz.

 

Güzel bir kamera derken 128 çikotayt olan bir kamera değil tabiki.. smiley

Hareketli çekiminden panoromik çekime, gece çekiminden portre çekime kadar fotoğraf dünyası gerçekten çok detay isteyebiliyor. Bunlara tabiki dikkat ediyor olmalısınız fotoğraf çekmeyi seven biriyseniz. Ancak bizim size söylemek istediğimiz aslında bu fotoğrafları saklama alanınız.

Fotoğraf çekim özelliklerinden ziyade küçük megapiksel kamera kullanıp başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlayacak şekilde çözünürlüğü olan telefonları tercih etmenizi önerebiliriz. Çünkü megapiksel ne kadar yüksek olursa fotoğraf boyutu da o kadar büyük olacaktır. Bu da sizin telefonunuzdaki hafızanızın hemen dolmasına sebep olabilir.

 

3- Performans

Güçlü bir ram ve güçlü bir işlemci sizin için en önemlisi diyebiliriz aslında. Ancak ne kadar çok ram ve işlemci gücü o kadar çabuk biten şarj yüzdesi de diyebiliriz.. smiley

 

Güçlü bir ram ve işlemci donanımına sahip olan bir telefon aldığınızda kasma, takılma, bekleme, arıza gibi birçok etkeni kafanızdan atabilirsiniz. Ancak günümüz teknoloji hızla ilerliyor.

Örneğin; önceden oyun denilince akla gelen ilk şey bilgisayar olurdu. Ancak şuan öyle telefonlar üretiliyor ki, bilgisayarların yerini aratmıyor. Tabiki bunu gören oyun şirketleri de oyunlarını telefona uyumlu şekilde uyarlıyor ve sevdiğimiz oyunları hız kesmeden günün her saati istediğimiz heryerde oynayabilme şansını bize vermiş oluyor.

 

Buna istinaden; Sözüm size GAMER'lar! smiley

 

Eğer oyun oynamayı seven biriyseniz alacağınız akıllı telefonun işlemci ve ram kapasitesini yüksek tutmak isteyebilirsiniz.

 

4- Ekran

Akıllı telefonunuza baktığınız zaman görmek istediğiniz görseli net bir şekilde görebilmek için güzel bir ekran tabiki olmazsa olmazdır. Ancak sadece bu etken bizim için yeterli olmayabilir.

 

Örneğin; bilgisayardan ziyade film ve video izlemek için telefonunuzu tercih ediyorsanız. Özellikle sıkça şehirlerarası otobüs seyahati yapan insanlar buna ihtiyaç duyacaklardır. Geniş ve kullanışlı bir ekran sizin için çok rahat bir şekilde film ve video izlemenize olanak sağlayacaktır. Şunu da söylebiliriz tabiki;

Geniş ekranlı büyük bir telefon ısınma ve bozulma gibi etkenlerden daha uzak olacaktır. Çünkü teknoloji ne kadar ilerlese bile "dar bir yolda yürümek sizi sıkabilir, geniş bir yolda yürümek ise içinizi açıp sizi ferahlatır" düşüncesinden yola çıkarak; geniş kasaya sahip olan teknoljik cihazların güç ve veri aktarım için kullandıkları yollar da geniş ve ferah olacaktır.

 

5- Taşıma Alanı

Gündelik hayatımızda mutlaka görmüşüzdür. Kimi insan telefonunu cebinde taşır, kimi insan çanta kullanır çantasında taşır, kimi insan da telefonunu elinde taşır.. smiley

 

Örneğin; ağır sanayi ortamında çalışıyorsunuz ve iş güvenliği sebebiyle ellerinizde sürekli eldiven var. Böyle zamanlarda sizin için geniş bir ekran ve kasaya sahip olan bir telefon size her zaman tehlike yaratır. Farkında olmadan cebinizdeki telefon kırılabilir, düşebilir, bükülebilir. Bu yüzden taşıma alanınıza göre bir telefon seçmek sizin daha hesaplı olacaktır.

 

BONUS! Küçük Sakarlıkları Olanlar Dikkat! smiley

Gerek çalışma ortamınız gerek yaşadığınız yer her türlü kullanım alanı için söylüyorum bunu, aman dikkat!

Küçük sakarlıkları olan insanlar genel anlamda telefonlarının ekranlarının camlarının kırılmasından yakınırlar.

 

“Zaten bir daha düşüreceğim yine kırılacak neden para verip ekranı yaptırayım ki” diyenleri bile duymuştum.. smiley

 

Böyle bir durumunuz varsa eğer aldığınız telefonun parçalarının ucuz olmasına dikkat etmenizde fayda var..

 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ