Dermatologların Yalanladığı, Sivilce ve Akne Problemleri Hakkında Bilinen 5 Şehir Efsanesi!

Dermatologların Yalanladığı, Sivilce ve Akne Problemleri Hakkında Bilinen 5 Şehir Efsanesi!

Geçtiğimiz günlerde çocuk doktorlarının halk arasındaki kabul edilmiş saçma sapan ebeveyn taktiklerini eleştirdikleri şeklinde bir yazı yazmıştım. Bugün de benzerini dermatologlar üzerinden inceleyeceğiz. İlk önce;

Dermatolog Kimdir?

Cilt kanseri ve hastalıkları ile ilgilenen, iyileşme ve tedavi sürecini yürüten doktora dermatolog denir.

O halde artık dermatologların akne ve sağlıklı cilt hakkındaki 5 şehir efsanesini çürütmesini okuyabiliriz:

“Yağlı yemek yemek sivilceye sebep olur. “

Eğer yağlı bir yemek yiyip, ellerinizi yıkamadan yüzünüze götürürseniz; evet, elinizdeki pislik gözeneklerinizi tıkayıp sivilceye neden olabilir. Ancak yağlı yiyeceği yedikten sonra ellerini temizliyorsanız o halde pek de sıkıntı yaşamazsınız. Yani sivilce konusunda sıkıntı yağ da değil. Şeker de. Glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler yemek birçok insan da akne problemine sebebiyet verebiliyor.

“Kötü hijyen alışkanlıkları sivilceye sebep oluyor.”

Doktorlar bunu destekleyecek bir kaynak olmadığını söylüyorlar. En başında evet, yağlı cilde sahip olanlar sivilce problemi yaşama konusunda daha fazla riskteler ancak bu 50 tane cilt bakım ürünü kullanmamalarından kaynaklanmıyor. Aksine doktor diyor ki “ Bazı hastalarım sivilce konusunda aşırı hassas oluyorlar ve ciltlerini yıpratacak şekilde temizledikleri için iltihaplanma riskini arttırıyorlar.”

 

“Sivilceleri patlatmak daha çabuk iyileştirir.”

Eğer bu işi cidden klinik mana da iyi yapabileceksen evet patlatabilirsin diyor doktor. Fakat şöyle bir durum var ki doğru patlatmayı çoğumuz bilmiyoruz ve genel de patlatmaya elimizin gittikleri de çok iltihaplı oluyor. Ve iltihaplılar, derinin altında iltihabın yayılabilme ihtimalinden dolayı daha büyük sorunlara neden olabiliyor. Doktor diyor ki illa bir şeyleri sıkıp patlatmak istiyorsanız, siyah noktalarınızı sıkabilirsiniz.

 

“Sivilcelerimi kurutmak için diş macunu kullanabilirim! “

Diş macunu triklosan denen bir koruyucu madde içeriyor. Ve bu madde bakteriyal kontaminasyonunu önlemek için kullanılıyor. İşte bu yüzden diş macunu işe yarıyor, yarıyordu. Ama bilin bakalım noldu? Triklosan deri de bazı alerjilere sebebiyet verdiği için diş macunlarından çıkarıldı. Ve geriye kalan maddeler ister istemez “dişlerinize” ve “ağzınıza” göre eklendiği için cildinizde çok fazla kuruluk yapabilir ve hassas cildiniz zarar görebilir!

Diş macunu yerine cilde sürmek için üretilmiş olan benzoil peroksit kullanabilirsiniz!

 

 

5 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ