Kanın Karaciğerden Pompalanmadığını İspatlamak! William Harvey’nin Modern Tıpa Katkılarını Biliyor Musunuz

Kanın Karaciğerden Pompalanmadığını İspatlamak! William Harvey’nin Modern Tıpa Katkılarını Biliyor Musunuz

Günümüzde bir doktorun dolaşım sistemini bilmeden bir ameliyat yapmaya çalıştığını hayal edin. Bir hemşirenin damarınızın nerede olduğunu bilmeden sizden kan almaya çalıştığını hayal edin. Ne kadar zor ve saçma olduğunu görebiliyor musunuz? İşte bu yüzden, bizlere modern tıpı kucaklatan doktor William Harvey’e teşekkür etmemiz gerekiyor.

William Harvey, zengin bir aileye doğmuş zeki bir çocuktu. Padua üniversitesinden mezun oldu, Cambridge’de doktora verdi ve Londra da hekim olarak çalışmaya başladı. 37 yaşında Hekimler Topluluğunun sözcüsü ve başkanı oldu. 1628 yılında ise Kalp Hareketi adlı kitabı yayınlandı. Bu kitapta kan dolaşımı hakkında iddialı sözler yazmaktaydı!

Bu kitaptan önce kanın karaciğerdeki yiyeceklerden geldiği ve kalbe girdiği düşünülüyordu. Kan buradan atardamarla değil direk ilgili organa gönderiliyordu. Atardamar bilinmiyordu. Bu nedenle Shakespeare gibi yazarlar atardamarlarda dolaşan kan vb. yerine dümdüz “damarlarda dolaşan kan” kalıbını kullanıyorlardı.

William Harvey; kalbin kanı ısıtmadığını, atardamarlara gönderdiğini keşfetti.  Ve kanın organlara aktarımının gözle görülemeyecek kadar küçük damarlarla olduğunu ileri sürdü. O küçük damarlara şu anda kılcal damar diyoruz.

Hayallerinizde bu kitapla ve buluşla William Harvey’in onurlandırıldığını, kutlandığını zannediyor olabilirsiniz ancak maalesef işler pek de öyle gitmedi. O dönemde muhafazakar olan doktorlar Harvey’in bu fikrinin “şarlatanlık” olduğu düşüncesindeydiler. Çok merak ediyorum acaba şüpheyle mi öldüler?

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ