Makarnanın Tarihi! Makarna Aslında Orta Doğu Yemeği Mi?

Makarnanın Tarihi! Makarna Aslında Orta Doğu Yemeği Mi?

Bir Türk ailesinin hemen pişirelim de yiyelim diyerek yapmaya koyulduğu, kültürel açıdan da pizza kadar karmaşık olmasa da köklü bir geçmişi olan makarnanın tarihini daha önce hiç merak etmiş miydiniz?

 

Makarnaya dair edinilen ilk bilgi İtalya’nın doğusunda bulunan döneminde Greklere bağlı olan Magna Graecia da karşımıza çıkıyor.

“Magna Graecia” Nedir?

Kelime anlamı “Büyük Yunanistan”dır. Antik Yunan koloni çağında İtalya’nın güneyi ve Sicilya adasını belirtmek için kullanılan coğrafi bir terimdir. 

Aynı zamanda ise Kuzey İtalya tarafında kalan Etrurya Krallığından bilgiler elde ediliyor.

“Etrurya” Nedir?

İtalya’nın Toskano ve Lazio bölgesini kapsayan bölgeye denir.

Etruryalıların “laganon” dediği makarna ilk başlarda şu anda bildiğimiz ince kıyılmış halinden ziyade lazanya biçiminde inceltilmiş hamur parçalarından oluşuyordu.

Yunanlarda bir yandan makarnaya “ makaria” diyorlardı ki zamanla bu kelime “macaroni”ye dönüştü.

“makaria” – “macaroni” – “maccare” ( Yoğurmak/ ezmek manalarına geliyor.)

 

Etruryalıların Yunanlardan ve Romalılardan farklı olarak kullandığı bir malzeme vardı: kavılca buğdayı. Yüksek miktarda glüten içeren bu buğday çeşidi piştiğinde sertliğini ve lezzetini koruyabiliyordu. İtalyan’ların bu konudaki ciddiyetini tahmin edebilirsiniz!

Kavılca buğdayı aynı dönemde birçok kültür tarafından kullanılıyordu. Ortadoğu’nun da Çin’in de kendine özgü “makarnaları” olduğundan bahsedebiliriz aslında ancak bu harika yemeğe kelime manasını veren İtalyanlar elbette ki makarnanın babası olarak anılıyor. 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ