Kişilik Tipinizi Biliyor Musunuz 16 Kişilik Tipinden Hangisine Sahip Olduğunuzu Öğrenmek İçin…

Kişilik Tipinizi Biliyor Musunuz 16 Kişilik Tipinden Hangisine Sahip Olduğunuzu Öğrenmek İçin…

İnsanları kategorize etmenin, onlara etiket yapıştırmanın saçma olduğunu düşünüyorsanız evet; bence haklısınız. Fakat, toplum içerisinde belli bir görev dağılımına göre yerleştirildiğimiz için biraz da olsa kalıplara oturmak ve isimlendirilmek aslında gözüktüğü kadar kötü değil.

Belki adını daha önce duyduğunuz bir kişilik testi var, Myers-Briggs 16 kişilik testi. Bu test sonucunda dışa dönük mü içe dönük mü, prensip merkezli mi yoksa mantıkçı mı vb. şeklinde, verdiğiniz cevaplar sonucunda çoğu yönüyle harmanlanmış bir kişilik tipiyle karşılaşıyorsunuz. Orada yazan kişilik tipine %100 uyuyor olmak gibi durumunuz yok. Benzerlikleriniz, daha yatkınlığınız ve anlaşma durumunuz da olabilir. Her ne kadar bilimsel olarak “evet, bu doğrudur bilim dünyası tarafından kabul edilmiştir” gibisinden bir hal olmasa da özellikle Amerikan psikoloji çalışmalarında çokça karşımıza çıkan bir çalışma alanıdır bu kişilik ayrımları.

Bir kişilik tipine olan yakınlığınızı test etmeniz aslında çok fazla yardımınıza dokunuyor çünkü websitesini incelediğiniz takdirde göreceksiniz ki; size kişilik tipinize göre tavsiyelerde bulunuyor, toplumu nasıl daha iyi anlayabileceğini anlatıyor ve sizinle aynı kişilik tipine ait bazı bilim insanı-sanatçı-aktivist vb. kişileri de gösteriyor.

Şahsi konuşmak gerekirse ben bir INFJ olarak kişilik tipim hakkında yaptığım araştırmalar sonucunda cidden çok benzediğimi fark ettim. Bu herkes için geçerli değil bazılarınız bana çok uymuyor diyebilir, olabilir bir durum.  Ve ilginç bir durum var ki o da şu; filmlerde, kitaplarda veya sanatçılar arasında genel olarak çok beğendiğim ve kendime yakın hissettiğim kişiler genel de INFJ oluyor. Bir filmi izlerken ben de bir karakterin kritik yapışını inceleyince ben de böyle düşünürdüm diyorum ve bakınca aynı kişilik tipine sahip olduğumuzu öğreniyorum.

 

Siz de kendinizi daha iyi tanımak için https://www.16personalities.com/tr/%C3%BCcretsiz-ki%C5%9Filik-testi

testiyle kişilik tipinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer dünya çapında size ne kadar benzer kişi var diye merak ediyorsanız:

ESTP – 16.2%

ESFJ – 14.8%

ESFP – 10.9%

ESTJ – 9.5%

ENFP – 6.9%

ISFJ – 6.5%

ISTJ – 5.9%

ISFP – 5.3%

ENTP – 5.3%

ISTP – 4.9%

INFP – 4.0%

INTP – 3.0%

ENFJ – 2.4%

INTJ – 1.9%

ENTJ – 1.4%

INFJ – 1.2%

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ