Kylie Kozmetik Batıyor Mu?

Kylie Kozmetik Batıyor Mu?

Kylie Jenner, Kardashian - Jenner kız kardeşlerin en küçük üyesi. 700 milyon dolarlık net geliri ve 23 yaşı ile birlikte dünyanın en genç zenginleri arasında. Kylie’yi neredeyse trilyoner yapan markası Kylie Cosmetics ancak son zamanlarda dehşet bir düşüş yaşamakta.

         2014-2015 de ilk başladığı yıllarda, websitelerine koydukları en ufak ürün bile saniyeler içerisinde satılırken geçen seneden bu yana satışta %30 azalma yaşanmış. Stoklarda ürünler beklediğinden dolayı Walmart ( Amerikan süpermarketi gibi bir şey)  fiyatlarıyla satılmaya başlamış. Bu yazımda bu durumun nedenlerine ve niye Kylie Cosmetics’in batmaya başladığına değineceğim.

Her şeyden önce bilmemiz gereken bazı şeyler var, örneğin; Kylie Cosmetics her ne kadar devasa bir marka olsa da onu yöneten ve hisse payının %51’i gibi büyük bir payına sahip olan büyük markalar var. Bu büyük markalardan biri de Coty. Coty; Kylie Cosmetics, Rimmel ve Covergirl gibi büyük Amerikan markaları şemsiyesi altında bulunduruyor.  Bu büyük markalardan bir diğeri de Seed Beauty. Seed Beauty de ColorPop, KKW ve Tati Beauty gibi markaların yaratıcısı. 

Kylie Cosmetics ilk başladığında Seed Beauty altında iş görüyordu fakat geçtiğimiz yıllarda Coty’e geçiş yaptı. Bu demek oluyor ki Seed Beauty anlayışı ve formülü ile oluşturulan ürünler daha sonrasında Coty de üretilmeye başladı.

Seed Beauty ve Coty arasındaki birkaç farkı daha bilmemiz gerekiyor, örneğin Seed Beauty tüm ürünlerini tek bir elde ( yani bir yerde üretiyor demek istiyorum) üretirken Coty hepsini bambaşka yerlerde, bambaşka insanlarla üretiyor. Yani Coty’e bağlı markaların rujları İtalya’da üretiliyorsa pudraları Bangladeş’te üretiliyor. Aralarındaki fark tabii ki sadece üretim yeriyle bitmiyor. Yapılan ürünlerin kalitesi, kullanılan malzemeleri ve formülleri de değişiyor.

                  İşte bu sebeplerden dolayı geçtiğimiz yıl Seed Beauty, Coty’e dava açtı. Bu da Kylie Cosmetics için büyük bir sorun oluşturdu çünkü Coty; King Kylie’ye ( Kylie Jenner’ın büyük küçük tüm işletmeleri) yaklaşık 6 milyon dolarlık yatırım yapmıştı.

 Bu durumdaki telif hakları yüzünden Kylie Cosmetics’in bir ayağı çukura girdi ve marka kozmetikten ziyade farklı alanlara yönelmeye başladı.

Eğer neden satış azalıyor? Koskoca Kylie Jenner sonuçta 250 milyonluk takipçisi var diye sorarsanız sizle kendi düşündüklerimi paylaşmak istiyorum.

Güzellik son yıllarda saf kelime anlamıyla değil de, gelip geçici iki üç trendin gösterişi şekliyle algılanıyor. Kardashian – Jenner kitlesi de tamamıyla bir trendten ibaret. Bunu ilerleyen dönemlerde, hem yaşlanmalarından dolayı hem de Keeping Up With the Kardashians’ın bitişiyle çok daha iyi göreceğiz. Uzun bir süre tek tip güzelliğe maruz kaldığımızdan dolayı artık gözlerimiz balık dudak ve imkansız kumsal vücutlardan daha farklı şeyler görmek istiyor. Tiktok ve diğer sosyal platformların etkisiyle insanların makyaj yapış şekilleri de değişmekte ve habire türeyen sıradan ünlü şahısların ortaya çıkardığı kozmetik firmaları vb şeylerden dolayı artık rekabet daha da çok artmakta. Bunların hepsiyle birlikte Kylie Cosmetics tahtından düşecek gibi duruyor. Ancak diğer işlerle birlikte şahsen ben Kylie’nin zenginliğini koruyacağını düşünüyorum çünkü twitterda da dedikleri gibi

“Devil works hard but Kris Jenner works harder. “

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ