Sağlıklı Bir Yaşam İçin Kahve İçin !

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Kahve İçin !

Kokusunu ayrı tadını ayrı ama muhabbetini apayrı sevdiğimiz kahveyi çok tüketen insanlar için genelde şöyle bir cümle kullanılır: "Ne bu kahve sevdası kahve yüzünden öleceksin!"

Ancak kahve tüketiminin ömrü uzattığına dair yapılan araştırmalar bunu yıkıp geçti tabiki...

 

Güne bir bardak kahve ile başlamak sizi zinde tutar.. Peki ya altı bardak için dersek ?

Araştırmacılara göre 10 yıl boyunca gün içerisinde içilen altı bardak kahvenin insan ömrünü %16 civarında uzattığını söylüyor. Bununla da kalmayıp 10 yıl boyunca günde altı bardak kahve içen bir bireyin herhangi bir hastalıktan dolayı ölümünün söz konusu olmadığını söylüyor.

 

 

Ulusal Sağlık Enstitüsü ve Ulusal Kanser Enstitüsü araştırmacılarının kalp hastalığı, kanser, depresyon gibi hastalıklara iyi geldiğini söylemek haricinde sağlıklı beslenme konusunda önemli bir yer alabileceğini de belirtiyor..

 

Enstitülere bağlı olarak çalışma yapan araştırmacılar 2006 yılından 2016 yılına dek yaşları 38 ile 73 arası olan 500,000 Britanya'lı vatandaşı inceledi. İncelemeler sonucunda günde sekiz bardak kahve içen insanların ölüm oranının %14, altı veya yedi bardak içenlerin %16, günde iki ile beş bardak kahve içenlerin %12, günde bir bardak içenlerin,%8, günde bir bardak ve altında içenlerin ise %6 şeklinde azaldığını söyledi.

 

 

Şunu da söylemeliyiz ki gün içerisinde alınan aşırı kafein ile birlikte baş dönmesi, mide bulantısı kas titremesi gibi bir takım sıkıntılara sebep olabilir.

Normal şartlarda çok fazla kahve tüketmeyen arkadaşlara söylüyorum. Yazımızı okuduktan sonra kendinize bir anda yüklenmeyin. Sonrasında bizlere kötü sözler sarfetmenizi istemeyiz. smiley

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ