Ürün Satın Alırken Dikkat Etmemiz Gereken 5 Detay!

Ürün Satın Alırken Dikkat Etmemiz Gereken 5 Detay!

Günlük hayatımızda kullanmak durumunda olduğumuz ürünlerin bazıları bizim için zararlı olabilecek bir takım maddeleri bünyesinde barındırıyor.

Giyim, yeme – içme, temizlik, kozmetik vb. günlük hayatımızda kullandığımız ve market raflarından satın aldığımız birçok ürün var.

Peki bu ürünler ne kadar sağlıklı ?

Güzel olduğunu düşündüğümüz aslında bizi içten içe hastalık sahibi yapabilecek olan bazı maddeleri bünyesinde bulunduran ürünlerden uzak durmalıyız.

 

1- Paraben

Özellikle kozmetik ürünlerde bulunan paraben üretici ve satıcı açısından kullanışlıdır. Ancak paraben içeren ürünleri sürekli ve sık kullandığımız zaman paraben vücudumuzdaki östrojeni taklit eder ve meme kanseri olma riskini yükseltir.

 

2- Trans Yağ

Margarin; günlük hayatımızda karşımıza en çok çıkan gıda ürünü.

Neredeyse her evin buzdolabında en az bir margarin bulunmaktadır. Sağlıklı beslenme amaçlı olarak yağ kullanmayı tercih etmeyenlerimiz de olabilir tabii ki, ancak vücudumuzun yağa da ihtiyacı vardır. Vücut yapısı bünyesine ihtiyaç duyduğu bazı vitaminleri sadece yağlardan da alabiliyor. Bizlerin dikkat etmesi gereken kısım ise margarin satın alırken üzerinde “Trans Yağ Yoktur” yazısı. Trans yağlar kolesterol bakımından sağlımızı kötü şekilde etkileyebilir.

 

3- Sentetik

Tekstil dünyasında kullanım ve esneklik sağlaması açısından kullanılan sentetik materyali günlük kullandığımız kıyafetlerimizde bulunuyorsa eğer bizi çeşitli kanser hastalıklarına sürükleyebilir. Kıyafet alırken mümkün olduğunca sentetik olmayan ürünleri tercih etmeliyiz.

 

4- Deodorantlarda Bulunan Alüminyum

Yaz sıcaklarının vazgeçilmezi hatta mutlaka kullanılması gereken deodorant ve roll on gibi ürünlerin içerisinde alüminyum bulunabilir. Özellikle koltukaltı bölgesi vücudumuzun hassas noktalarından olduğu için enfeksiyon kapma oranı yüksek bölgelerdendir. Deodorant ve roll on alırken içerisinde alüminyum olmamasına dikkat etmeliyiz.

 

5- SLS ve SLES

Özellikle Sodium Laureth Sulfate (SLES) ve Sodium Lauryl Sulfate (SLS) maddelerine köpürmeyi arttırdığı için şampuan, sabun, deterjan gibi ürünlerde sıkça rastlanır. Bu maddeler vücuttaki tahribatı arttığı için sağlık açısından uygun değildir.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ