Yeni Doğmuş Bebeklere Neden Su Verilmemeli?

Yeni Doğmuş Bebeklere Neden Su Verilmemeli?

Eğer yeni doğmuş bir kardeşiniz varsa veyahut ebeveyn iseniz çok iyi bildiğiniz bir şey vardır, o da bebeklerin sürekli süt içme veya mama yeme isteği. Hatta o kadar sıklıkla ve yorucu olur ki bu, gecenin bir yarısı ebeveynler yataklarından kalkıp zombi gibi evin içinde gezinmeye başlarlar. Peki siz bu durumu daha önce fark etmiş miydiniz? Ya da merak etmiş miydiniz?

Konu sağlık olunca herkes “su içmeyi ihmal etme” “Doğru düzgü yemek ye” vb. şeyler söylüyor hep. Ancak bebekleri hep sütle besliyoruz. Biraz da olsa kulağa tezat geliyor, değil mi? Yeni doğmuş bir bebeğin midesi çok küçüktür ve çok üzün bir süre karaciğerleri kanına alabileceği her şeyi süzecek kıvama gelmez. Bu yüzden bebeklere su vermek kanındaki kimyasal değerlerin dengesini bozabileceği için bebek için zararlıdır. Tabi burada bir çay kaşığı su vermekten falan bahsetmiyorum, bundan daha fazla miktarlarda su içirmekten bahsediyorum.

Anne sütü bebek için üretildiği için, bebeğin metabolizmasına uygundur ve bebek için en iyi besin kaynağıdır. İçerisinde probiyotik bakteriler bulunur ve bu bebeğin bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Tam olarak konumuzla alakası olmasa da “Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum” adlı bilim kitabına göre normal doğumunda buna benzer etkileri vardır. En sağlıklı yöntemler bu şekildedir. Ancak bebeğinize bunları sağlayamıyorsanız da kendinizi paralamamanızı öneririm. Önemli olan beraberce sağlıklı olabilmek.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ