Bill Gates’in 28 Milyon Dolara Aldığı Leonardo da Vinci Kitabı Bugün Nasıl 130 Milyon Dolara Ulaştı?

Bill Gates’in 28 Milyon Dolara Aldığı Leonardo da Vinci Kitabı Bugün Nasıl 130 Milyon Dolara Ulaştı?

1994 yılında Bill Gates bir açık arttırmada o dönemde “Codex Hammer” adıyla bilinen Leonardo da Vinci’nin el yazması kitabını 28 milyon dolara satın alıyor. 

1994 Yılında, Bill Gates Henüz 39 Yaşındaydı.

 

Net serveti yaklaşık 10 milyar dolar olan bu dönemde ilk defa Forbes’un “400 Zengin Amerikan” listesinde belirmişti. Ve ısrarla bu tabloyu almakta çaba gösterdi.

Kitabın bugünki adı “ Codex Leicster” dır ve değeri 130 milyon doları bulmaktadır!

“Codex Leicster” Nedir?

Bill Gates’in youtube kanalında da açıkladığı bu kitap Da Vinci’nin çalışmalarının harmanlanmış hali gibidir. Ağırlıklı olarak su hakkında yaptığı çalışmalarının bulunduğu, aynadan bakarak yazma taktiği dediğimiz biçimde tersine yazarak oluşturduğu bu kitap Leonardo Da Vinci’nin an itibariyle en değerli el yazması ve aynı zamanda eserlerinden biridir. 

Da Vinci’nin Avrupa Müzesinde saklanmayan nadir eserlerinden ve bireylerin elinde bulundurabildiği tek eserdir.

 

“Codex Leicster” ın bugünkü değeri 130 milyon dolar! Neden?

 

Konu sanat ve açık arttırmaya gelince net bir cevap bulabilmenin yolları azalıyor. Leonardo da Vinci’nin resimleri yazma eserlerinden daha nadir bulunup eskiden daha çok değeri olmasına rağmen Bill Gates’deki bu kitap birçoğunu sollamış durumda.

Birçoğumuzun şahsi görüşü kitabın “ Bill Gates”in elinde bulunuşu. Dünyanın en etkili ve zengin insanlarından biri, yeni çağın babalarından biri olan “Bill Gates”. Zaten zamanla bekleyince değeri artan sanat parçaları ayrıyeten önemli kişilerin elinde olunca haliyle değerleri daha da çok artıyor. 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ