Corona Virüsü Bir Biyolojik Savaş Değil!

Corona Virüsü Bir Biyolojik Savaş Değil!

Günümüzde gündeminden bildiğimiz Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan korona virüsü olarak bildiğimiz COVID-19 virüsü hakkında biyolojik savaş diye yapılan tabirlerin hepsi çöpe atıldı.

Yaklaşık olarak 10 bin kişinin ölümüne sebep olan korona virüsünün nerden ne şekilde geldiği hala daha araştırılmaya devam ediyor. COVID-19 virüsüne neden olan SARS-CoV2’nin genetiğini inceleyen bilim insanları virüsün nerden geldiğini tespit etmeye çalıştılar. Yapılan araştırmaların sonucunda korona virüsünün doğal yollarla evrimleştiği sonucuna vardılar.

 

Scripps Research, Tulane Üniversitesi,Sydney Üniversitesi, Edinburgh Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi’nde araştırma yapan bilim insanları bu virüsün bir mühendislik eseri olamayacağını söylediler. Virüsün genetik sıralamasına bakıldığı zaman diğer başka virüsler ile kıyasla herhangi bir benzerlik göstermediğini ve bu virüsün doğal süreçlerle meydana geldiğini dile getirdiler.

Bilim insanlarına göre virüs insan vücudunda bulunan spike protein adı verilen bir bileşen ile birlikte insan vücuduna giriyor. Spike protein insan hücresinin dışında ACE2 reseptörünü hedef aldığını söylendi.

Virüsün ACE2 reseptörüne bağlanmasının çok etkili olduğunu söyleyen bilim insanları bu olayın ancak doğal seçilimle oluşabileceğini belirttiler.

Ek olarak COVID-19 virüsünün daha önce hiçbir virüs ile benzerlik göstermediğini dile getirerek biyolojik savaş komplosunu da çürütmüş oldular.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ