Kredi Kartlarındaki Puanlar Siliniyor!

Kredi Kartlarındaki Puanlar Siliniyor!

Yaşadığımız zaman diliminde kredi kartı kullanmayan çok nadir bir kesim kalmıştır herhalde. Gerek sağladığı taksit imkanları gerek yapılan alışverişlerde nakit taşımak istemeyenlerin cebinde az yer kapladığı için kredi kartı kullanışı kolay ancak takibi ve hesaplamaları bir hayli dikkat gerektiren bir araç olmuş bizler için.

 

Gerçek anlamda doğru bir hesap tutumuyla ya da bilinçli bir harcama da diyebiliriz, kredi kartı çok kullanışlıdır. Günümüzde birçok yerde kredi kartı geçerlidir yazısını görmüşsünüzdür zaten. Ancak ülkemizde kredi kartı kullanımının en yaygın olduğu kısım alışveriş merkezleri ve akaryakıt istasyonlarıdır.

 

Birçok bankanın kendine has tarifeleri kendine has kampanyaları bulunmakta. Özellikle akaryakıt sektörüne baktığımız zaman genel olarak belirli bir limitin üzerinde alınan akaryakıta bankalar kredi kartıyla ödediğiniz zaman belirli bir miktar para yerine geçebilecek puanlar veriyor.

 

Tabi kimimiz ihtiyaç dahilinde bu puanları harcayıp kullanırken kimimiz dursun birikince toplu halde kullanırım diyor.

 

Bu haberimiz toplu olarak kullanırım diyen arkadaşlarımız için işte.. smiley

Tüketici Başvuruları Merkezi Başkanı Avukat İbrahim Güllü, yıl sonunda kredi kartı ve firma kartı puanlarının silineceğini ve bu puanların kullanılması gerektiğini söyledi. Puan kullanılımında gereksiz harcamalardan kaçınılması gerektiğini de eklemeyi unutmadı. Yapmış olduğu diğer bir açıklama ise şu şekilde;

Market, akaryakıt istasyonu, giyim ve ayakkabı mağazası, alışveriş merkezleri gibi işletmelerin müşteri portföyü ve sadık müşteri kitlesi oluşturmak, müşterileri alışverişe teşvik etmek için kendilerinden yapılan alışverişlerde para yerine geçen puanlar veriyor ve karta yükleniyor.Yıl içinde yapılan alışverişlerde indirim uygulanırken aynı zamanda da para yerine geçen puanlarda kartta birikiyor.

Firmalar genel uygulama olarak yıl sonu itibariyle kullanılmayan para/puanları sıfırlıyorlar. Tüketiciler, yıl içinde elde ettiği puanları kullanmadığı takdirde birikimlerini kaybedecekler. Ekonomik olarak sıkıntılı günler geçirdiğimiz de dikkate alındığında, hem piyasanın hareketlenmesi, hem de tüketicinin ihtiyaçlarını temin etmesi açısından göz ardı edilecek bir durum değildir.

Tüketici bilinçli olmalı ve mutlaka kullandığı tüm sakat kartlarındaki puanları son güne bırakmadan ihtiyaçları doğrultusunda kullanmalıdır.”


 

Bizler de bilinçli tüketiciler olarak Sayın İbrahim Güllü’nün söylediklerine dikkat etmeliyiz. Çünkü bizim kullanmadığımız bu puanlar firmalara geri dönecek ve onların işine yarayacaktır.

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ