Aşı ne ki 1900’lerde Anti-Elektrik Propagandaları Yapmışlar!

Aşı ne ki 1900’lerde Anti-Elektrik Propagandaları Yapmışlar!

Biraz önce bir tweete denk geldim ve bu konu beni çok düşündürdü. Birincisi, bu resmin manası ne? İkincisi, insanlar cidden elektrik karşıtı mıydı?

Tweeti atan kişinin burada günlük yaşantımızda kullandığımız neredeyse hayatımızın en önemli parçası olan elektriğe karşı olan propagandalardan ziyade günümüz aşı karşıtlarına ithafen yazdığını düşünüyorum.

İlk önce resmi tam haliyle görelim, daha doğrusu karikatürü.

Resmin asıl adı “sınırsız iblis” artık nasıl yorumlamak isterseniz… Resimde gönderme yapılan asıl şey;  Manhattan’daki gerilim hatlarına dokunduktan sonra vefat eden John Feeks.

John Feeks yaklaşık bir saat boyunca hatların üzerinde kalmış ve halk onca vakit onun ölü bedenini izlemiş. İster istemez insanlarda bir tramva oluşmuştur. Yani bu resim elektrik propagandalarından ziyade, vefat eden adamı anlatıyor. Ancak şöyle de bir gerçek var ki: insanlar elektriği propaganda etmişler ve hala daha da ediyorlar. Farklıyı ve yeniyi kabul edemiyorlar. Sanayi devriminden önceki teknolojisiz hayatın daha iyi olduğuna inanıp her şeyden uzakta bile yaşamaya çalışıyorlar.

İnsanoğlu yeni ne varsa korkmuş hep, doğal olarak. Çünkü hepimiz ama hepimiz çok ödleğiz, en dürüst açıklamamız bu sanırım.

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ