Bohemian Rhapsody! Bir Efsane Doğuyor: Queen

Bohemian Rhapsody! Bir Efsane Doğuyor: Queen

Kimimiz Queen, kimimiz Bohemian Rhapsody, kimimiz ise we will rock you olarak tanırız.

Yönetmenliğini Bryan Singer'ın yapmış olduğu Bohemian Rhapsody filmi genel anlamda Queen daha doğrusu Freddie Mercury'nin hayatını anlatmayı hedeflemiş.

2 Kasım 2018'de gösterime sunulan film sinema severler ve Queen dinleyenlerinin oldukça ilgisini çekmiş durumda.

Film ile ilgili yapılan yorumlarda olayların kaba tabirle üstünden geçilerek işlendiği söylenilebiliyor. Freddie Mercury'nin hayatını ele alan filmde olayların yaşanmışlıkların bütün geçen o zamanın 2 saate sığdırılabilmesi zaten pek uygun durmuyor.

Ancak Queen severlerin filmin bitmemesini istediklerini tahmin edebiliyorum.. smiley

Müzik listelerinde yüksek oranla zirvelerde duran Queen grubu 300 milyonu aşkın satış ve birçok turne düzenleyerek Dünya geneline müziklerini duyurmuşlardır.

Başlıca Hit olmuş şarkıları;

 

  • Bohemian Rhapsody
  • We will Rock you
  • Somebody To Love
  • We Are The Champions
  • Don't Stop Me Now
  • Show Must Go On

 

Film ile ilgili yorum yapacak olursak eğer Queen grubunun bir bar çıkışında bu kadar çabuk birbirlerini kabullenmesi ve grubu kurup çalışmalara başlamaları biraz basit işlenmiş olabilir.

 

Müzik yapıyorsunuz ve tanımadığınız birisi sahneden sonra yanınıza gelip ben de size katılmak istiyorum diyor ve kabul ediyorsunuz. Bence Freddie Mercury bu konuda biraz uğraşmış olmalı.. smiley

Birçok takipçisinin de bildiği üzere Freddie Mercury 1946 yılında Tanzanya'da doğmuş olan bir Zerdüşt. Gerçek ismi ise Farrokh Bulsara!

 

İnsanlar Freddie Mercury deyince akıllarına direk Queen geliyor. Queen deyince ise Freddie Mercury ikisi birbiriyle eş anlamlı sayılabilir aslında.

 

Killer Queen ile başlangıçlarını yapan grup Bohemian Rhapsody ile rock müzik dünyasına farklı bir bakış açısı getirmeyi başardı. Albümü ilk hazırladıkları sırada tepkiler görseler bile Bohemian Rhapsody'nin albümün çıkış şarkısı olması için ısrar ettiler.

İyi ki ısrar etmişler. smiley

 

Tepki görmelerinin sebebi ise; şarkı içerisinde opera ve rock müziği aynı anda barındırıyor olmasıydı. Ancak sadece o kadar da değil şarkı normal standartlardan daha uzun sürüyor ve farklı bir yaklaşım alışılmışın dışında bir konsepti vardı.

 

Grup çalıştığı plak şirketiyle bu konuda tartışıp anlaşmalarını fes etse bile kararlarından vazgeçmeyerek Bohemian Rhapsody şarkısını albüm şarkısı olarak seçti ve Top 20 listesinde kısa süre içerisinde zirvede yerini aldı.

 

Grup kurulduktan sonra şöhretlerine tam anlamıyla ulaşmadan önce Freddie Mercury grup kurulmadan önce tanıştığı Mary Austin ile evlendi. Büyük bir aşk yaşayan çift. İlişkilerinin son dönemlerinde Freddie Mercury eşcinsel olduğunun farkına vardığı için Mary ile araları açılmaya başlamıştı. Kararlar doğrultusunda ayrılma kararı aldılar. Ancak Freddie Mercury, Mary Austin için;

 

«Aşk ilişkimiz gözyaşlarıyla bitti, ancak dostluğumuz asla bitmeyecek. Tüm sevgililerin neden onun yerinin ulaşılmaz olduğunu merak ediyor. Çok basit, kimse Mary’nin yerini alamaz. Bu imkansız bir şey.»

 

diyerek basına açıklamada bulundu.

Queen çalışmalarına hız kesmeden devam etti. Freddie Mercury hırslı, çalışkan, yetenekli ve yaratıcı biriydi. Yapmış olduğu şarkılarından da anlayabiliyoruz tabiki smiley

Rock müzik dünyasının zirvesinde yerleşik hayata geçtikleri dönemlerde Freddie Mercury gruptan ayrılıp solo çalışmalar yapmak istediğini söyledi ve grup bir süre çalışmalarına ara verip tatile çıkmış oldu.

 

Solo çalışmaları esnasında AIDS hastalığının yaygınlaştığını öğrenen Freddie Mercury ne yazık ki hastalığa yakalanmıştı bile. Kontrollere gidip testler yaptırdı ancak Freddie Mercury AIDS'e yakalanmıştı. Daha sonra aile ve arkadaşlığın farkındalığına varan Freddie Mercury 1985 yılınnda Afrika'nın kötü dönemlerinde Dünya çapında Afrika›ya destek amacıyla oluşturulan Live AİD konserleri için kendilerine teklif geldiği öğrendi.

 

Konser Queen için ve Freddie Mercury için inanılmaz bir durumdaydı çünkü Live AİD, 135 ülkede aynı anda canlı yayınlacaktı. Konserden kısa süre önce grup üyeleri ile aralarındaki sorunu halletikten sonra çalışmalarına devam ettiler.

 

Freddie Mercury yakalanmış olduğu AIDS hastalığı yüzünden sesi eskisi gibi değildi ve sıkıntılar yaşamaya başlamıştı. Ancak pes etmeyerek konsere çıkmak için hazırlandılar. Live AİD konseri Wembley Stadyumunda oldu. İnanılmaz şekilde ilgi gören organizasyon gelirlerini Afrika›da ki insanlara yardım amaçlı bir bağış etkinliğiydi.

 

Konser günü Queen sahne almadan önce alanlarında başarılı olan birçok müzisyen ve müzik grupları sahne alıp izleyici kitle için şarkılarını söylediler. İnsanların telefon kanalından bağış yapmaları için gerekli irtibat numaraları hesap numaraları bütün herşey hazırdı. Ancak bilet satışları haricinde beklenilen şekilde bir bağış talebi bulunmamıştı.

 

Sıra Queen'e geldi ve sahneye çıktılar!

Bir süredir sahneden uzakta kalan gruba seyirciler büyük bir ilgi gösterdi. Yaklaşık olarak 20 dakika sahnede kalan Queen şarkılarını söylemeye başladı. Kapanışı «We are the Champions» şarkısıyla yapan Queen 20 dakikalık performansları sonunda telefon ile gelen bağışların büyük payını toplayan isim olmuştu.

 

Freddie Mercury söyledikçe eşlik eden seyirciler neredeyse Freddie Mercury'nin sesini bastırıyorlardı. Grup bu kadar büyük bir ilgi göreceklerini tahmin etmiyordu.

 

Aradan biraz zaman geçtikten sonra Queen çalışmalarına devam etti. Ancak Freddie Mercury hayranlarına kendisini güçlü ve enerji dolu hatırlamalarını istediği için AIDS hastası olduğu söylememişti.

 

24 Kasım 1991 yılında hayata gözlerini yuman Freddie Mercury ölümünden 1 gün önce basın toplantısında AIDS olduğunu açıkladı ve ertesi gün yaşamını kaybetti.

 

Ölümünden 1 yıl sonra grubun gitaristi olan Brian May 20 Nisan 1992 yılında Freddie Mercury anısında AIDS'in farkındalık amaçlı bir konser etkinliği düzenledi.

 

72.000 kişilik konser bileti 3 saat içinde satıldı.

 

Brian May;

‹Yerinden kalkamayacak kadar halsiz olduğu zamanlarda bile Freddie Mercury kendisinde bir bardak votka koyar ve "Kan revan içinde kalana kadar şarkı söyleyeceğim" derdi.›

şeklinde bir açıklamada bulundu.

 

 

Rock müzik dünyasına farklı bir bakış açısı getiren Freddie Mercury'e şükranlarımızı sunuyoruz.

 

İnsanlar hayatta kalabilmek için yeme ve içme gereksinimlerini karşılamak durumundadır, ancak düzgün bir ruh sağlığı için insanın en büyük gereksinimlerinden birisi müziktir. Ruhumuzu geçmişten günümüze farklı tarzlarla besleyen Freddie Mercury'e sonsuz teşekkürler..

 

 

 

 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ