Üniversite Tercih Döneminde 65. Yaş Gününü Kutlayan Genç !

Üniversite Tercih Döneminde 65. Yaş Gününü Kutlayan Genç !

Bugün itibariyle (5 Ağustos 2021) başlayan üniversite tercihleri ayın 20’sine kadar değiştirilmesiyle uzatılmış bulunmakta. Zaten ne tercih yapacağını bilemeyen, bir yandan yangında evini söndürmeye çalışan diğer yandan ailesine  gelir desteği sağlamak için çalışma mecburiyetinde olan ve her şey yetmiyormuş gibi tercih yapabilse bile büyük ihtimalle mezun olduktan sonra işsiz kalacak veyahut elde ettiği diploma ile utanç verici miktarlarda maaşla işe başlayacak olan geleceğin yetişkin vatandaşları, 2 haftada hayat planı yapmak için kendi düşünceleri ve aile baskısıyla baş başa kalmış durumda.

Sınavı çözerken hissettiğiniz “Evet; 4 yıllık emeğim, gecemi gündüzüme katarak çalışmam, annemin babamın arkadaşımın çektiği çile işte bu kadar, BU KADAR  değersizmiş” duygusu tercih döneminde daha da iğrençleşebiliyor; çünkü tercih döneminde artık sonuç gerçekleri iyi ya da kötü yüzünüze vuruluyor ve akıl almaz derecede büyüyen bir stresle karşı karşıya kalabiliyorsunuz.  Tercih yapsam mı yapmasam mı, yoksa istediğim bölümü mü yazsam – ama o bölümü yazarsam bu ülkede çalışamam- acaba ailemin istediği bölümü mü yazsam, yok ya ben okumasam mı AMAN NE SAÇMALIYORSUN okumazsam aç kalırım iç monologları an itibariyle milyonlarca genç bireyin 65. yaş gününü kutlamasına sebep olmuştur diye tahmin ediyorum. 

Ne yanlışın, ne doğrunun, ne hayalin ne de SAÇMALIĞIN tutarlı olmadığı yalap şalap sistemler ülkesinde, iki haftamızı daha stresli geçireceğiz gibi duruyor.

Akşam yatarken aslında bu üniversiteye gidebilirim diyerek yatıp sabah kalkınca imkanı yok ben bunu okuyamam diyerek uyanan sizleri anlıyorum. Evet, her şey çok anlamsız. Ne yazık ki, mantık hatalarının bile mantığı olduğu matematiksel dünya da, her şeye rağmen eğitim sistemine ve eğitim anlayışımıza mantıksal bir cevap bulamıyorum. 

Bu yüzden habire Truman Show Sendromundaymışız gibi hissediyorum.

Günaydın, tünaydın veya iyi akşamlar…

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ